W badaniu monitorującym konie przed, w trakcie i po imprezie testowej przygotowującej organizatorów do Tokio 2020 zebrano dane, aby pomóc wprowadzić najlepsze praktyki zarządzania treningiem koni i rywalizacją w gorących i wilgotnych warunkach.
Ready Steady Tokyo
Przygotowanie do Tokio 2020 – jak trenować i startować w gorącym klimacie?
W badaniu prowadzonym przez FEI zebrano dane za pomocą monitorów temperatury i czujników temperatury umieszczonych pod końskim ogonem, które mierzą stabilność i aktywność podczas podróży, a także komfort termiczny. Czujniki SaddleClip były używane do rejestrowania chodu, prędkości i dystansu. A monitory tętna były używane przed i podczas zawodów w trakcie imprezy Ready Steady Tokyo, od 12 do 14 sierpnia.
Najnowsze ustalenia będą uzupełniane w istniejących już ramach wdrażania środków do uprawiania sportów jeździeckich w gorącym i wilgotnym klimacie, które zostały opracowane na igrzyska w Atlancie 1996 i igrzyska olimpijskie w Pekinie 2008.
Olimpijskie wydarzenia testowe były organizowane także przed Atlantyą 1996, Atenami 2004 i Pekinem 2008 obejmowały również zorganizowane monitorowanie konkurujących koni. Dzięki optymalizacji wydajności w trudnych warunkach klimatycznych, które były wysoko na liście priorytetów podczas licznych wydarzeń testowych, FEI przeprowadziło już szeroko zakrojone badania mające na celu identyfikację najlepszych praktyk oraz zarządzanie treningiem koni i ich konkurowaniem w gorącym i wilgotnym środowisku.
Długie czasy podróży i odległości, zakłócenia stref czasowych oraz upał i wilgotność stanowią szczególne wyzwanie dla koni. Monitorowanie połączonych efektów wszystkich tych czynników zostało wprowadzone przed wyjazdem koni z ich krajów ojczystych w drodze do Tokio i podczas ostatniego testu koni jeździeckich w japońskiej stolicy. Zebrane dane zostaną wykorzystane do przekazania przez FEI Komitetowi Organizacyjnemu Tokio 2020 (TOCOG), a także Krajowym Komitetom Olimpijskim i Paraolimpijskim szczegółowych informacji na temat wydajności koni w tych warunkach.
„Zawody jeździeckie na wysokim poziomie coraz częściej odbywają się w tych częściach świata, w których klimat stwarza wyzwania zdrowotne zarówno dla ludzi, jak i koni”, powiedział dyrektor weterynarii FEI Göran Akerström.
„Badanie odgrywa kluczową rolę w kierowaniu TOCOG i innymi komitetami organizacyjnymi w zakresie odpowiednich udogodnień i wsparcia. Będzie ono wykorzystywane do doradzania sportowcom i federacjom krajowym w zakresie przygotowania ich koni do olimpiady i startów podczas niej oraz podczas igrzysk paraolimpijskich.”
Sesja informacyjna na temat protokołów łagodzenia klimatu, mająca na celu zminimalizowanie wpływu ciepła i wilgotności w oficjalnym programie obserwatorów, została przeprowadzona przez FEI dla uczestniczących kadr. Podczas wydarzenia przetestowano logistykę, wyniki, czas i obsługę danych, postawę, transport między dwoma obiektami, a także wiele innych kluczowych czynników, które są ważne dla płynnego przebiegu przyszłych igrzysk. Zawody testowe odbywały się na poziomie trzech gwiazdek.