Grupa rzadkich koniowatych została wypuszczona w centralnej części Kazachstanu, aby przywrócić ich populację w tym regionie. Reintrodukcja kulana będzie trwała nawet 40 lat, szczęśliwie najróżniejsze okoliczności sprzyjają podjętej akcji.
Reintrodukcja kulana w Kazachstanie
Osioł azjatycki zwany także kulan pojawił się po raz pierwszy w środkowej części Kazachstanu od ponad 100 lat. Kiedyś był bardzo popularnym zwierzęciem zamieszkującym Bliski Wschód i centralną część Azji. Przez ponad 200 lat jego liczebność spadła o 97%.
Większość z pozostałych osobników zamieszkuje tereny Mongolii i tylko nieliczne sztuki występują na terenie Turkmenistanu, Kazachstanu i Uzbekistanu, gdzie są na listach zwierząt zagrożonych wyginięciem.
Sytuacja krytyczna występuje w Azji Centralnej dla gatunków Equus hemionus kulan i Equus hemionus onager. W Kazachstanie gatunki te wyginęły w latach 30’ ubiegłego wieku, jednak ich reintrodukcję rozpoczęto już w latach 50’.
W zeszłym miesiącu w parku Altyn Dala na obszarze chronionym wypuszczono dziewięć osłów azjatyckich, aby się zaaklimatyzowały. W ramach projektu Kulanstep zwierzęta zostały przetransportowane za pomocą helikoptera 1200 kilometrów z Altyn Emel National Park znajdującego się na południu kraju. W wieloletnim projekcie chodzi m.in. o to aby przywrócić na stepach Kazachstanu unikalną i szeroką różnorodność biologiczną.
Kulany żyją na otwartych terenach stepów i bardzo dużo się przemieszczają. Co ciekawe ich stada mogą swobodnie zmieniać „skład osobowy”. Podstawową jednostką w stadzie jest klacz z młodym. Kiedyś licznie zamieszkiwały stepy, jednak częste polowania i udomowienie sprawiły, że ich liczba spadła do zaledwie 3% w ciągu 200 lat.