Kiedy rozpoczynamy przygodę z jeździectwem nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Z czasem jednak rękawiczki do jazdy konnej dla wielu jeźdźców okazują się niezbędnym akcesorium. Co je cechuje i dlaczego warto wybierać te modele, które przygotowywane są z myślą o naszej ulubionej dyscyplinie sportowej?
Rękawiczki do jazdy konnej – ważne cechy
- Odpowiednie materiały – to podstawowa sprawa, która zapewnia nam komfort podczas jazdy. Jeździeckich rękawiczek nie używamy bowiem jedynie wtedy, kiedy jest zimno, a ochrona przed mrozem nie jest ich głównym przeznaczeniem. Rękawiczki do jazdy konnej mają chronić dłonie jeźdźca przed otarciami i zapewniać pewniejszy chwyt wodzy – nie tylko zimą, lecz także w inne pory roku. Dlatego tak ważne są odpowiednie materiały. Od wiosny do jesieni korzystamy zazwyczaj z cieńszych rękawiczek, które muszą być wytrzymałe, ale jednocześnie przewiewne, by dłonie nie pociły. Z tego powodu specjalistyczne, oddychające tkaniny liczą się także podczas zimowych treningów, chociaż wtedy doceniamy oczywiście także ich termiczne właściwości.
- Dopasowanie do ręki – dobrze dopasowane do dłoni modele zapewnią wygodę, komfort i lepszy chwyt wodzy. Jeździeckie rękawiczki muszą być dla ich właściciela tak wygodne, by mógł swobodnie wykonywać w nich przy koniach wszystkie czynności. Dlatego też zazwyczaj dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów i posiadają różne rozwiązania jeżeli chodzi o regulację obwodu w okolicy nadgarstka (dzięki temu nie będą się zsuwały).
- Swoboda ruchów – podczas jazdy konnej ruchy palców oraz całej dłoni nie mogą być ograniczane, ponieważ ręka to ważna pomoc jeździecka, która musi działać precyzyjnie. Żeby tak było, warto sięgnąć po te modele rękawiczek, które producenci przygotowują z myślą o sporcie jeździeckim i mają na uwagę wygodę ich noszenia, specjalne materiały oraz szeroki zakres ruchu.
- Specjalne wzmocnienia – bardzo często używane akcesoria mogą szybko się niszczyć. Dlatego też typowo jeździeckie rękawiczki wzbogacane są o wzmocnienia wszywane w odpowiednich miejscach. Zazwyczaj są to te same obszary dłoni, które najłatwiej obetrzeć podczas trzymania wodzy i działania nimi. Chodzi o wewnętrzną część dłoni, przestrzeń pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym czy też pomiędzy palcem małym a serdecznym.
- Pewny chwyt – podstawowa sprawa. W rękawiczkach dedykowanych do jazdy konnej zazwyczaj o wiele lepiej “czujemy” wodze i dzięki temu lepiej nimi oddziałujemy. Jednocześnie nie ryzykujemy też obtarcia dłoni. Wspomniane już odpowiednie materiały oraz wzmocnienia ułatwiają pewny chwyt wodzy. Coraz częściej producenci sprzętu jeździeckiego stosują w rękawiczkach także silikonowy grip.
MP