Już dziś do rozmowy podczas spotkania z cyklu „Wyścig o folbluty” zaproszeni zostali przedstawiciele środowiska wyścigowego. Goście pokażą jak istotną rolę pełnią gonitwy płotowe i przeszkodowe w rozwoju koni pełnej krwi angielskiej. Widzimy się w najbliższy czwartek o 20.00! Produkcję Toru Służewiec będzie można zobaczyć na profilach Toru Wyścigów Konnych Służewiec oraz Świat Koni na Facebooku.
Rola gonitw płotowych i przeszkodowych w karierze folblutów
Ponownie tematem dyskusji będą istotne kwestie związane z rozwojem marki polskich koni pełnej krwi angielskiej, a wśród nich:
- predyspozycje koni pełnej krwi angielskiej do użytkowania ich w gonitwach płotowych,
- metody treningu koni i poprawy ich wydolności – praktyki stosowane w Polsce i zagranicą,
- przygotowanie koni pełnej krwi angielskiej do gonitw przeszkodowych i płotowych,
- metody doboru koni wyścigowych do treningu płotowego,
- znaczenie gonitw płotowych w selekcji folblutów w celu użytkowania ich w sporcie,
- konie po karierze wyścigowe, a ich użytkowanie w sporcie.
W dyskusji wezmą udział trenerzy oraz zawodnicy z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem w gonitwach płotowych i przeszkodowych:
Grzegorz Wróblewski – trener z wieloletnim stażem i sukcesami zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Na Torze Służewiec w roku 1995 trenowanym przez siebie koniem – Numerous – zwyciężył w Derby i w nagrodzie Rulera. Wśród jego największych sukcesów należy wymienić trzykrotną wygraną w Wielkiej Pardubickiej. Osiągnął to jako jedyny Polak w historii. Co ciekawe wszystkie trzy zwycięstwa osiągnął jednym koniem – klaczą Orphee des Blins. Na swoim koncie ma m.in. liczne zwycięstwa w gonitwach przeszkodowych Listed w Niemczech, w gonitwach rangi Listed w Czechach oraz prestiżowe starty w Grand National w Szwecji. Jako trener przez 4 lata prowadził stajnie w Abu Dhabi z dobrymi wynikami.
Katarzyna Kozłowska – związana z wyścigami już od ponad 25 lat. Zdobywała wiedzę i praktykowała u najlepszych trenerów w Polsce. Doświadczenie również nabywała w stajniach zagranicą w Niemczech, we Włoszech i w Anglii. Jako jeździec wygrała 85 gonitw. Posiada uprawnienia do trenowania oraz do sędziowania. Prowadzi z mężem stajnię wyścigową na Służewcu od 2003 roku. Mają na koncie wiele sukcesów w gonitwach płaskich i płotowych. Obecnie Katarzyna Kozłowska dzieli się swoją wiedzą
i doświadczeniem podczas prowadzenia kursów dla kandydatów na trenerów w Polskim Klubie Wyścigów Konnych. Prowadziła również zajęcia dla studentów Uniwersytetu Lubelskiego, kierunek Hipologia i Jeździectwo (dotyczyły rozgrywania gonitw i przepisów) na zaproszenie dr hab. Iwony Janczarek.
Michał Borkowski – syn Stanisława Borkowskiego, trenera z Partynic. Początkowo największe sukcesy osiągał w gonitwach płotowych i przeszkodowych we Wrocławiu, ale wkrótce trenowane przez niego konie zaczęły wygrywać gonitwy płaskie w Warszawie, również te wyższej kategorii. Obecnie stał się najbardziej rozpoznawanym polskim trenerem, dzięki ogromnym sukcesom araba Fazzy Al Khalediaha w największych gonitwach dla koni tej rasy na świecie. Wśród największych jego sukcesów należy wymienić także: zwycięstwo w Wielkiej Wrocławskiej z klaczą Habana i podczas Crystal Cup we Wrocławiu z koniem Reki. Największe zwycięstwa odnosił końmi wyhodowanymi w SK Golejewko.
Zdzisław Lica – utytułowany jeździec. Jako jedyny w Polsce po wojnie odniósł aż 120 zwycięstw w gonitwach płotowych i przeszkodowych. Swoją karierę rozpoczął 39 lat temu i nadal startuje. W 1982 roku zdobył swoje pierwsze zwycięstwo na koniu Patos w gonitwie płotowej, a w 2005 r. wygrał setną gonitwę i zdobył tytuł dżokeja na koniu Janosz. Za swoje największe sukcesy uznaje zwycięstwa we wszystkich wielkich gonitwach w Polsce, drugie miejsce „o nos” na Sexmanie w Badenbaden, trzecie miejsce w Grand National w Szwecji oraz liczne wygrane w czeskich Pardubicach. Przez wiele lat współpracował z trenerem Grzegorzem Wróblewskim, wspólnie odnieśli wiele zwycięstw.
Rozmowę poprowadzi już znany duet ze spotkań „Wyścig o folbluty” Annamaria Sobierajska oraz Marek Szewczyk.
CO? Transmisja LIVE panelu dyskusyjnego: Rola gonitw płotowych i przeszkodowych w karierze folblutów w ramach cyklu spotkań „Wyścig o folbluty”
GDZIE? Profil Tor Wyścigów Konnych Służewiec na Facebooku oraz strona internetowa www.torsluzewiec.pl
KIEDY? 16 kwietnia 2020 r. godz. 20.00
Informacja prasowa