Naukowcy uważają, że akcja powiek jest przydatnym wskaźnikiem stresu koni. Katrina Merkies i jej zespół badawczy z University of Guelph opisali eksperyment, w którym monitorowali mruganie i drżenie powiek u koni znajdujących się w stresujących sytuacjach.
Rozpoznanie stresu u koni – drżenie powiek i mruganie
Zespół badawczy, pisząc w ogólnodostępnym czasopiśmie Animals, zauważył, że wskaźniki mrugania oczami zostały wykorzystane jako wskaźnik stresu u ludzi. Jako, że jest to metoda nieinwazyjna postanowili sprawdzić ten czynnik u koni.
W ramach badań naukowcy wystawili 33 konie na stresujące sytuacje – oddzielenie się od stada, odmowę dostępu do paszy w regularnym czasie karmienia oraz nagłe wprowadzenie nowego przedmiotu – piłki, rzuconej przed nimi. W trakcie badania monitorowano również tętno koni, obserwowano również ich zachowanie.
Analiza nagrań wideo koni wykazała, że pełne mrugnięcie i połowiczne w tych scenariuszach zmniejszyły się w porównaniu z sytuacją kontrolną, w której konie były monitorowane w ich normalnym środowisku na pastwisku.
„Ograniczenie karmienia było najbardziej stresujące dla konia, na co wskazuje zwiększone tętno, niespokojne zachowanie i wysoka pozycja głowy” – stwierdzili. – „Zmniejszenie częstości mrugania oka podczas ograniczenia karmienia było równoległe ze wzrostem drgań powiek.”
Średnio konie wykonywały pełne mrugnięcia 8–9 razy na minutę przy braku czynników stresowych. Szybkość ta spadła do 5 mrugnięć na minutę w obecności zewnętrznych czynników stresujących.
I odwrotnie, drgania powiek wzrosły z około dwóch na minutę w sytuacji kontrolnej do sześciu na minutę podczas ograniczenia karmienia. W innych scenariuszach nie zaobserwowano wzrostu drgań powiek ani częstości akcji serca, co wskazuje, że konie nie uznały ich za zbyt stresujące.
Omawiając swoje odkrycia, zespół badawczy powiedział, że dalsze badania badające określone ruchy powiek w stosunku do poziomu pobudzenia mogą zapewnić wgląd w reakcje emocjonalne koni.
„Na przykład u ludzi z powodzeniem zastosowano elektromiografię twarzy do skorelowania aktywacji mięśni twarzy z pozytywnymi lub negatywnymi emocjami. Ponieważ nie możemy prosić koni o samodzielne opisanie swojego samopoczucia, widoczne zmiany fizjologiczne rozróżniające przyjemne i nieprzyjemne doświadczenia mogą pozwolić nam wywnioskować ukryte emocje”.
Konieczne jest dalsze badanie zmian spontanicznego mrugania i drgań powiek w różnych przedziałach czasowych w celu zidentyfikowania wzorów.
Podsumowując, powiedzieli, że konie narażone na stresujące środowisko zmniejszyły spontaniczne mruganie oka i zwiększyły częstotliwość drgań powiek.
Powiedzieli, że monitorowanie spontanicznego mrugania okazało się czułym miernikiem aktywności neuronalnej. „Obserwacja mrugania powiekami i drgania powiek może dostarczyć ważnych informacji na temat poziomu stresu u koni” – podsumowali.
Cały zespół badawczy University of Guelph składał się z Merkies, Chloe Ready, Leanne Farkas i Abigail Hodder.
Źródło: Eye Blink Rates and Eyelid Twitches as a Non-Invasive Measure of Stress in the Domestic Horse, Katrina Merkies, Chloe Ready, Leanne Farkas and Abigail Hodder. Animals 2019, 9(8), 562; https://doi.org/10.3390/ani9080562