Zimą, kiedy temperatury spadają, a my zakładamy coraz cieplejsze kurtki, musimy też zadbać o komfort i zdrowie naszego wierzchowca. Jak to jednak zrobić, żeby więcej pomóc niż zaszkodzić? Oto pięć uspokajających rzeczy, o których warto pamiętać zimą!
Rzeczy, o których warto pamiętać zimą
- Koń nie marznie tak szybko jak ty. Jego optimum termiczne (temperatury, w których czuje się komfortowo) jest znacznie szersze niż u człowieka. Kiedy ty wyciągasz puchową kurtkę, twój koń jeszcze długo będzie radził sobie bez dodatkowej pomocy – o ile oczywiście zapewnisz mu odpowiednie warunki (takie jak schronienie na padoku) i nie jest ogolony. Jeśli chcesz sprawdzić, czy twój koń marznie, zajrzyj do naszego tekstu!
- Staraj się być obiektywny – wiele popularnych metod oceniania tego, czy koń marznie, jest bardzo subiektywnych. Na przykład dotykanie końskich uszu i sprawdzanie, czy są chłodne czy ciepłe w dotyku. Ta metoda może się przydać, ale nie należy uznawać jej za ostateczną – wynik zależy od wielu czynników. Na przykład od tego, czy twoje ręce są zimne.
- Koń łatwo się przegrzewa, a to może być groźne dla jego zdrowia. Koń, który poci się pod derką, w konsekwencji może przemarznąć i przeziębić się. Dlatego staraj się regularnie dostosowywać derkę do panujących temperatur i nie ubierać konia zbyt ciepło! Z tego powodu też ważne jest, aby stosować derki zgodnie z przeznaczeniem – na padoku konieczna będzie derka nieprzemakalna! Odpowiedni dobór derki do warunków atmosferycznych i temperatur to jedna z ważnych rzeczy, o których warto pamiętać zimą.
- Śnieg na sierści – nie oznacza, że koń tak bardzo zmarzł, że prawie zamarza. Przeciwnie – to dobry znak, który pokazuje, że zimowa sierść spełnia swoją izolacyjną rolę i nie pozwala ciepłu wytwarzanemu przez organizm konia uciekać na zewnątrz. Warstwa śniegu zapewnia też dodatkową ochronę przed chłodem.
- W stajni nie powinno być zbyt ciepło – konie zimą także powinny spędzać możliwie dużo czasu na dworze. Powinniśmy przy tym zapewnić im dostęp do wiaty bądź innego miejsca, gdzie mogą schronić się przed opadami czy wiatrem. Kiedy zamykamy konie na noc w stajni, pamiętajmy, że w środku temperatura nie powinna być drastycznie wyższa, niż na zewnątrz. Oczywiście stajnia powinna chronić konia przed silnym mrozem, ale zbyt duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz sprzyja zwiększeniu wilgotności powietrza w stajni i rozwojowi chorób.
ADM