Część właścicieli koni lub stajni decyduje się na zakup preparatów i samodzielne odrobaczanie konia. Jeżeli należysz do tej grupy, ale nie jesteś pewny, co i jak, podpowiadamy! Na te rzeczy warto zwrócić uwagę.
Samodzielne odrobaczanie konia
- Zanim podasz wybrany preparat odrobaczający (czy to pastę, czy tabletki), przeczytaj informację na opakowaniu lub etykiecie. Przezorny zawsze ubezpieczony – nawet ten, który ma już za sobą lata doświadczenia.
- Jeżeli twój koń ma pewne obiekcje co do przyjmowania specyfików do pyska, rozważ podanie mu małego smakołyka po podaniu pasty odrobaczającej. Dzięki temu zwierzę będzie kojarzyło przyjmowanie pasty z czymś miłym i smacznym, a przy kolejnych tego typu zabiegach powinno chętniej współpracować.
- Zanim wstrzykniesz pastę odrobaczającą do końskiego pyska, w miarę możliwości upewnij się, że nie ma w nim siana lub trawy (źdźbła często wystają w kącikach warg, prawda?). Pasta mogłaby bowiem przykleić się do nieprzełkniętych włókien i zostać wypluta.
- Jeżeli stosujesz preparat, który dodaje się do jedzenia, upewnij się, że koń zjadł całą porcję/dawkę.
- Masz jakieś wątpliwości? Pytaj! Zaufany lekarz weterynarii, który zazwyczaj opiekuje się twoim koniem, powinien odpowiedzieć na twoje pytania, a w razie potrzeby – pomóc Ci w odrobaczaniu. Dobrze jest też uczyć się od najlepszych, dlatego – jeżeli jeszcze nigdy nie odrobaczałeś konia samodzielnie – obserwuj, jak robi to profesjonalista.
- Pamiętaj, że prawidłowe odrobaczanie koni to nie tylko podanie preparatu odrobaczającego swojemu zwierzęciu. W tym procesie powinny uczestniczyć wszystkie konie w stajni, a niezbędne są także prace porządkowe na padokach i w boksach.
MP