Savoire-vivre to „znajomość życia”, znajomość obyczajów i reguł grzecznościowych obowiązujących w danej grupie, umiejętność postępowania i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Zasady, które dotyczą między innymi wyglądu i właściwego ubioru, form towarzyskich i komunikacji. Dla nas to zasady obowiązujące w jeździectwie. Dziś – wasze pierwsze starty w zawodach.
Znacie powiedzenie, że jeździectwo jest sportem eleganckim i prestiżowym? Na pewno! Co robić, aby być prawdziwą jeździecką damą bądź gentlemanem? Dziś Ewa Porębska-Gomółka, sędzia międzynarodowy przybliży Wam zasady jeździeckiej etykiety na zawodach jeździeckich.
Savoire-vivre na zawodach jeździeckich – jakie dokumenty muszę mieć ze sobą?
Oceńcie swoje i swoich koni umiejętności i możliwości – pomoże wam w tym doświadczony trener. Potem rozejrzyjcie się (na początek) w ofercie zawodów regionalnych. Rozgrywane są tam konkursy towarzyskie i oficjalne. Wspólnie z trenerem zdecydujcie, w jakiej klasy konkursie możecie wystartować, biorąc pod uwagę wiek, doświadczenie, umiejętności, wzrost konia itp.
Ważnym dokumentem, z którym musicie się zapoznać przed startem, są propozycje zawodów. Są tam zawarte wymagania dotyczące dokumentacji zawodnika i konia (często w formie: „Zgodnie z przepisami i regulaminami PZJ”). Żeby wystartować w konkursie towarzyskim powinniście wziąć ze sobą ubezpieczenie, zaświadczenie od lekarza oraz – w przypadku zawodników niepełnoletnich – zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Dla wierzchowca nie zapomnijcie zabrać dokumentu informującego o jego aktualnych szczepieniach, umożliwiającego identyfikację.
W przypadku konkursów oficjalnych, zawodnik powinien posiadać licencję (jej rodzaj zależy od wysokości konkursu), ubezpieczenie, ważne badania od lekarza sportowego, a także – w przypadku osób niepełnoletnich – zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Wśród dokumentów musi znaleźć się też licencja konia oraz jego paszport z aktualnymi szczepieniami. Jeśli startujecie w konkursie dla dzieci lub młodzieży na kucach konieczne jest posiadanie Certyfikatu wzrostu konia.
Warto zaznaczyć, że niezależnie od rodzaju konkursu, na zawody możemy zabrać tylko konia, który skończył cztery lata. Zgłaszając się na Zawody amatorskie lub regionalne pamiętajcie, że koń minimum 6-letni może danego dnia wystartować w konkursach do klasy L1 maksymalnie 3 razy, w innym przypadku.