Co robić?
Co zrobić, kiedy mamy już ten problem i koń „wpada” w zakręt, nie reagując na próby poprawnego stosowania pomocy, czyli przytrzymania zewnętrzną wodzą i działania wewnętrzną łydką? Zacznijmy od poprawienia równowagi konia i nauczenia go innej reakcji na nasze prośby, niż miał dotychczas w zwyczaju.
Ćwiczenie 1
Ustępowanie od bacika
Pierwszym ćwiczeniem, które nam pomoże, jest ustępowanie od bacika – tego uczymy konia z ziemi. Stojąc naprzeciw konia, nieco po jednej jego stronie i trzymając wodze w jednej ręce, dotykamy bacikiem boku konia, zachęcając go do odstąpienia w przeciwną stronę. Ważne jest, aby nie blokować całkowicie ruchu konia w przód – odchodząc do boku, może jednocześnie postąpić lekko w przód, dobrze by było jednak, aby nie odchodził do tyłu. Chwalimy najdrobniejszy ruch konia w dobrą stronę. Koń dużo szybciej się uczy, kiedy do pochwały dołączymy nagrodę, w postaci przysmaku.
Jeśli mamy problem z uzyskaniem pierwszej poprawnej reakcji, można „pacnąć” lekko bok konia bacikiem – jeśli odstąpi lub odskoczy, powinien zostać natychmiast nagrodzony. Najczęściej konie w trakcie pierwszej sesji uczą się, czego od nich oczekujemy i chętnie to powtarzają, licząc na słodkości i pochwały.
To ćwiczenie należy wykonywać równą ilość razy na dwie strony i dopóki koń nie opanuje go całkowicie, trzeba je wykonywać na każdej jeździe.
Naukę tę wykorzystujemy przy kolejnym ćwiczeniu, którym jest zwrot na przodzie.
Ćwiczenie 2
Zwrot na przodzie
Aby wykonać to ćwiczenie, zatrzymujemy konia i, przesuwając jedną łydkę nieco do tyłu i naciskając nią na bok konia, wymagamy przesunięcia zadu w bok. Zwrot odbywa się wokół przednich nóg konia, które powinny przestępować w miejscu. Oczywiście początkowo chwalimy nawet niewielką reakcję konia w prawidłowym kierunku, pamiętając przy tym, że wolno mu postąpić w tym ćwiczeniu nieco naprzód, jednak powinniśmy się wystrzegać kroków w tył.
Ćwiczenie 3
Ustępowanie od łydki
Kiedy koń przyjmuje zwrot na przodzie bez oporu, na naszej drodze do poprawnie wykonanego zakrętu powinno pojawić się „ustępowanie od łydki” . Jest to ćwiczenie, w którym koń porusza się równomiernie do przodu i w bok, ustępując przed naciskiem łydki jeźdźca. Nie jest dużym błędem, jeśli przód konia ustępuje nieco szybciej niż zad, za to jeśli zad będzie wyprzedzał przód, ćwiczenie jest wykonane niepoprawnie i nie przyniesie zamierzonego efektu poprawienia równowagi konia.
Zaczynamy naukę od wprowadzenia konia na linię równoległą do długiej ściany ujeżdżalni, mniej więcej 2-3 m od niej, a następnie, przesuwając wewnętrzną łydkę nieco do tyłu i naciskając nią na bok konia, wymagamy, by przesunął się kilka kroków w kierunku ściany, idąc jednocześnie do przodu. Patrząc z przodu na konia ustępującego od łydki powinniśmy widzieć krzyżowanie nóg. Wraz ze wzrostem pewności konia w wykonywaniu tego ćwiczenia, zwiększamy odległość od długiej ściany, a tym samym długość wykonywania ćwiczenia. Wykonywanie ćwiczenia zaczynamy od stępa, a gdy równowaga w stępie ulegnie poprawie, przechodzimy do kłusa i ewentualnie do galopu. Niezmiennie, na każdym etapie, pamiętamy o nagrodach i pochwałach.