Ćwiczenie 4
Ustępowanie od łydki po kole
Na tym etapie jesteśmy już bardzo blisko osiągnięcia kontroli nad ciałem konia w zakręcie. Wystarczy, że ustępowanie od łydki zastosujemy zwiększając koło . Należy przy tym utrzymywać stałe ustawienie głowy konia do wewnątrz. Zaczynamy ćwiczenie jadąc po obwodzie małego koła i stopniowo – stosując takie same pomoce, jak do ustępowania od łydki na linii prostej – powiększamy koło, aż do granic czworoboku lub ujeżdżalni.
A jeśli to nie pomaga…
Teraz, kiedy koń rozumie już, jak ma ułożyć swoje ciało i zareagować na pomoce jeźdźca, zastosowanie tych pomocy w zakręcie nie powinno przynieść trudności i powinno przynieść oczekiwany efekt. Jeśli jednak jeździec nadal ma kłopot z prawidłowym przeprowadzaniem konia przez zakręt, może wykorzystać kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wykonanie wolty w zakręcie. Ta metoda jest dobra w przypadku konia, który „wpada” w zakręt z powodu pośpiechu, z jakim próbuje go pokonać. Aby przekonać konia, że nie ma się dokąd śpieszyć, można w każdym narożniku zaproponować mu wykonanie wolty, aż do czasu, kiedy będzie na nią czekał i przestanie się śpieszyć.
Natomiast w przypadku konia, który mimo zrozumienia zasad ustępowania od łydki nadal próbuje „wpadać łopatką”, dobrą metodą może okazać się delikatne dotknięcie bacikiem łopatki konia, w trakcie wykonywania zakrętu.
Mam nadzieję, że pokazane ćwiczenia pomogą wam rozwiązać problem z pokonywaniem zakrętów. Powodzenia!
Nasz ekspert: Natalia Kozłowska