Zapytaj weta #6 – Zmętnienie oka u koni może być objawem różnych problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest tak zwana ślepota miesięczna u koni, czyli zapalenie błony naczyniowej oka.
Ślepota miesięczna u koni
U koni uveitis jest zazwyczaj chorobą przewlekłą i nawracającą, dlatego też zwane jest potocznie ślepotą miesięczną lub w skrócie ERU (ang. equine recurrent uveitis). Błona naczyniowa oka jest warstwą odpowiadającą głównie za odżywienie oka i zwalczanie zakażeń. Widoczną z zewnątrz częścią błony naczyniowej jest tęczówka, pozostałe części są położone w głębi gałki ocznej. Przyczyny ślepoty miesięcznej nie są do końca wyjaśnione. Uważa się, że najczęstszą przyczyną jest silna reakcja immunologiczna błony naczyniowej na zakażenie bakteryjne oka.
Zapalenie błony naczyniowej powoduje przenikanie do wnętrza oka substancji i komórek układu odpornościowego, mających na celu zwalczenie zakażenia. Dochodzi do zmian w składzie „płynów oka” – cieczy wodnistej i ciała szklistego, co objawia się zmętnieniem odpowiednio przestrzeni przed soczewką i za nią. Jeśli zapalenie stanie się przewlekłe (a zwykle staje się, jeśli nie podejmie się szybko agresywnego leczenia), zmętnienia zagęszczają się i wyglądają jak pasma lub kłęby białej substancji w komorach oka. Oczywiście ograniczają one widzenie. Zmiany na tym etapie mają jeszcze szansę się zmniejszyć pod wpływem leczenia farmakologicznego. W dalszym przebiegu uveitis dochodzi do wtórnych powikłań – zrostów pomiędzy strukturami oka i zaćmy. Te zaburzenia można leczyć już tylko chirurgicznie. Ze względu na poważne komplikacje zapalenia błony naczyniowej każdy właściciel konia powinien znać jego objawy: światłowstręt, mrużenie oka, szare/białe oko, łzawienie i zależnie od wrażliwości konia na ból apatia i niechęć do pracy.
Tekst: lek. wet. Elżbieta Andrzejewska