Zdarza się, że koń podczas czyszczenia kopyt podaje nogę bez problemu jednak później próbuje ją wyszarpnąć. Spokojne trzymanie nogi podczas czyszczenia bywa o wiele trudniejsze dla koni, niż nauka, aby podniósł kopyto.
Spokojne trzymanie nogi podczas czyszczenia:
Czasem tak bardzo skupiamy się tylko na procesie podnoszenia nogi, że nieumyślnie uczymy konia jej wyrywania. Niestety w tym temacie bardzo łatwo nieświadomie popełnić błędy, które do tego doprowadzą. Zdarza się, że niektórzy nawet obawiają się tej czynności. Przez złe podejście i chęć jak najszybszego wyczyszczenia kopyta i odrzucenia go sprawiamy, że koń też zapamiętuje czyszczenie, jako coś nieprzyjemnego. Nie ma co się w takiej sytuacji dziwić, że staje się temu niechętny.
Jeśli Twój koń w ten sposób się zachowuje spróbuj poprawić swój „proces” podnoszenia końskich nóg. Przede wszystkim zanim będziesz podnosić nogę upewnij się, że koń równomiernie stoi na wszystkich kopytach, tak aby możliwe było podniesienie dowolnej nogi.
Delikatnie daj sygnał np. na łopatce lub biodrze, że tą właśnie nogę zamierzasz podnieść. Delikatnie zsuń rękę na pęcinę. Niektórym koniom już tyle wystarczy, aby podnieść nogę. Musisz zgiąć ją tak, aby spód kopyta skierowany był ku górze. Wiele osób popełnia błąd nie do końca w ten sposób ustawiając kopyto. Konie mogą wtedy „wieszać się” na tej nodze i dociążać ją do ziemi, zamiast przenieść ciężar z danej nogi na pozostałe trzy.
Wspomagaj balans zwierzęcia całym ciałem, jednak nie pozwól, aby przenosił swój ciężar na ciebie za bardzo, może Cię nawet przewrócić. Pamiętaj, aby nie podnosić nogi zbyt wysoko, powoduje to dyskomfort i wtedy koń będzie chciał wyszarpnąć nogę. Trzymaj kopyto jak najniżej to możliwe, ale tak, aby wciąż było ono skierowane ku górze. Postaraj się wyczuć, w którym momencie i koniowi i Tobie jest najwygodniej.
Podczas nauki podnoszenia istotnym jest, aby w spokoju wykonać całą czynność do końca. Pewnie trzymaj nogę i delikatnie odstaw ją na ziemię, nie „rzucając” jej. Wierzchowiec musi spokojnie ustawić kopyto na ziemi. Za każdym razem kiedy koń wyszarpnie nogę uczy się złego mechanizmu. Trzeba postępować spokojnie, ale pewnie. Jednocześnie nie możemy się szarpać z końską nogą. Może się to źle skończyć i dla nas i dla konia (nie mówiąc o długoterminowej, wiecznej walce o kopyto).
Jeśli masz z taki problem i nie umiesz sobie z nim poradzić, to warto jest zgłosić się do kogoś, kto ma większe doświadczenie i pomoże Ci oduczyć konia złych nawyków. Na pewno nie będzie to łatwe i będzie długotrwałe, ale warto próbować.
MZ