Nad czym pracują teraz naukowcy?
Wielu naukowców polega na ocenie zachowania koni przy określaniu ich stanu emocjonalnego. „Ocena zachowania jest dla nas wygodna – widzimy, czy koń chce czegoś uniknąć, czy jest obojętny, czy zaciekawiony. Naukowcy teraz pracują nad bardziej bezpośrednią metodą określania, czego koń potrzebuje i ile jest gotów za to zrobić” – mówi Natalie Waran.
Do tej pory podobne próby były wykonywane na kurach. Mogły one – poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku, co wymagało od nich różnego wysiłku – otrzymać większy kurnik, grzędę, więcej jedzenia czy kąpiel piaskową. I jak mówi naukowiec, próby na koniach mogłyby nam powiedzieć, jak ważne są niektóre aspekty dobrostanu koni z ich punktu widzenia.
Badaczka podkreśla, że nie tylko musimy spróbować zajrzeć do końskiej głowy, ale w naszym postrzeganiu powinniśmy inaczej podejść do próby jego zrozumienia. Powinniśmy starać się przyjąć punkt widzenia samych zwierząt.
„Musimy zaakceptować, że określenie dobrostanu zwierząt to nie tylko to, co jesteśmy w stanie sami zobaczyć. Takie podejście pozwoli nam na stworzenie wiarygodniejszych narzędzi. To, w jaki sposób postrzegamy pewne sprawy, wpływa na to, jak je oceniamy. Nie powinniśmy oceniać dobrostanu koni na podstawie jednej chwili i jednego zdarzenia. Każdy koń poprzez życiowe doświadczenia będzie różnie reagował na różnego rodzaju sytuacje.”
Podczas dyskusji dr Natalie Waran zauważyła, że reakcji stresowych konie doświadczają wcześniej niż niektórzy mogą sądzić. Konie doświadczają stresu jeszcze przed narodzeniem, a wpływ na danego osobnika mogą mieć nawet reakcje stresowe jego. Spojrzenie z szerszej perspektywy ma pozwolić na indywidualności konia oraz przygotowania warunków ukierunkowanych na jego osobnicze potrzeby.
Zespół badawczy dr Natalie Waran obecnie pracuje nad szczegółami dotyczącymi zasad “Equine Quality of Life (EQoL)” (co określić można zasadami dobrej jakości końskiego życia). Choć prace są jeszcze na wczesnym etapie, mają stać się kluczowym narzędziem i przewodnikiem dla właścicieli lub jeźdźców do całościowej oceny dobrostanu koni.
Tekst: Małgorzata Zbierska