Stres u koni wyścigowych jest niestety powszechny, wiele czynników powoduje go na co dzień. Polscy naukowcy sprawdzili, jaka dawka muzyki i masażu relaksacyjnego jest potrzebna, aby pomóc ścigającym się wierzchowcom.
Stres u koni wyścigowych i badania polskich naukowców:
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prowadzili badania na 60 koniach czystej krwi arabskiej Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie. Zespół składający się z Witolda Kędzierskiego, Iwony Janczarek, Anny Stachurskiej i Izabeli Wilk porównywał wpływ czasu słuchania muzyki i częstości stosowania masażu relaksacyjnego na poziom stresu u koni wyścigowych i ich wyniki na torze.
Konie wyścigowe doświadczają stresu poprzez częste zmiany środowiska, transport, ciężki trening i codzienne sytuacje w stajni. Wcześniejsze badania wymienionego zespołu wykazały już pozytywny wpływ muzyki i masażu na konie, dlatego zadaniem było określenie, jak duża dawka jest potrzeba, aby otrzymać oczekiwane rezultaty. Sześćdziesiąt trzyletnich koni podzielono na pięć grup (w tym jedna kontrolna) i badano w ciągu sześciomiesięcznego sezonu wyścigowego. Każda grupa była trzymana w oddzielnej stajni.
Poszczególnym grupom badawczym puszczano składanki relaksacyjnej muzyki New Age oraz poddawano masażom relaksacyjnym. Poziom głośności muzyki oscylował między 65, a 70 dB. Konie słuchały muzyki przez jedną lub trzy godziny dziennie, zawsze po sesji treningowej. Masaże trwały 25-30 minut i podobnie jak w przypadku muzyki, stosowano je po treningu.
Zespół sprawdzał tętno, zmienność akcji serca oraz poziom kortyzolu w ślinie (wskaźnik poziomu stresu) przed i po sesji treningowej. Takie badanie przeprowadzono trzykrotnie: na początku sezonu wyścigowego, w środku i przed jego zakończeniem. Porównano także wyniki osiągane na torze przez konie poddane sesjom muzycznym i masażowi.
Najbardziej pozytywne zmiany zaobserwowano u koni masowanych codziennie zarówno pod względem samopoczucia, jak i wyników. Osiągnięcia były lepsze niż w przypadku koni masowanych tylko w dniu przed wyścigiem, czyli co 3 – 4 tygodnie. Słuchanie muzyki przez trzy godziny dziennie miało lepszy wpływ na końską kondycję psychiczną, niż słuchanie jej tylko przez jedną godzinę.
Zespół badawczy dla Gallopu dodatkowo skomentował najnowsze badania:
Badania przeprowadzono dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (projekt badawczy nr 180061). Są one kontynuacją wcześniejszych, w których wykazano m.in., że odtwarzanie muzyki przez 5 godzin dziennie pozytywnie oddziaływało na konie przez kilka miesięcy, po czym efekt ten ulegał osłabieniu. Dlatego w przedstawionym doświadczeniu zastosowano krótszy czas odtwarzania muzyki. Zachęcamy czytelników do stosowania muzyki relaksacyjnej w stajniach i dzielenia się swoimi obserwacjami na temat reakcji koni na różne rodzaje muzyki odtwarzanej z różną częstością (np. 3 razy dziennie po godzinie, dwa razy dziennie po dwie godziny, itp.).
Autorzy
Tekst MZ