Obecnie technologia w naszym życiu ma wiele zastosowań, trzeba przyznać, że nie potrafilibyśmy się bez niej obejść. Również w dziedzinie weterynarii. Technologia może pomóc w diagnostyce ochwatu i rozpoznaniu czynników ryzyka choroby.
Technologia może pomóc w diagnostyce ochwatu
Claire E. Welsh z uniwersytetu w Glasgow mówi, że wciąż nie wiemy, dlaczego niektóre konie cierpią na ochwat, a inne nie. Wierzy, że sprawdzenie i ocena elektrycznego systemu medycznego może pomóc w rozwiązaniu zagadki.
Sprawdzanie i badanie rejestrów w przypadku ludzi jest często i szeroko wykorzystywane do badań. W przypadku weterynarii to podejście nie jest jeszcze rozpowszechnione i Welsh uważa, że warto zaczerpnąć z praktyk, jakie w badaniach stosują medycy.
Na całym świecie, codziennie uzupełnia się elektronicznie wiele kart medycznych zwierząt. Przy odpowiednim systemie i podejściu daje to dostęp do bardzo dużej bazy danych, informacji, z których trzeba po prostu wyciągać wnioski. Na razie systemy nie są do końca opracowane pod badania naukowe, ale można by dodać pewne rubryki, które były by bardzo przydatne w dalszych badaniach.
W celu wykrycia momentu pojawiania się choroby i jej leczenia, należy skrupulatnie opracować odpowiedni system rejestrowania choroby. W dalszym procesie analizy, możliwym byłoby opracowanie czynników ryzyka jej wystąpienia i kolejno zapobiegania im.
Claire E. Welsh zaczęła prowadzić badania pilotażowe na bazie danych 7 klinik weterynaryjnych w Wielkiej Brytanii. Na ich podstawie udało się jej wyciągnąć kilka pierwszych wniosków:
- U 70% koni, które przebyły ochwat wystąpił przynajmniej raz nawrót choroby.
- Czynniki ryzyka pierwszego pojawienia się choroby i nawrotu różniły się od siebie.
- Stosowanie prednizolonu (kortykosteroidów) było związane, nie z pierwszym wystąpieniem ochwatu, a z nawrotem choroby.
Następnym krokiem będzie poszerzanie badań, opracowywanie odpowiedniego systemu rejestracji. Miałby on pomóc w zebraniu jak największej ilości odpowiednich danych, aby wyciągać wnioski dotyczące czynników ryzyka. Celem końcowym jest, aby jak najwięcej koni uchronić przed bolesnym ochwatem.
Źródło: “Disease and pharmacologic risk factors for first and subsequent episodes of equine laminitis: A cohort study of free-text electronic medical records,” [w:] Preventative Veterinary Medicine. MZ