Terapia falą uderzeniową (Shock Wave Therapy, SWT) jest jednym z często stosowanych przez lekarzy weterynarii i fizjoterapeutów zabiegów. Warto wiedzieć, na czym polega, jak działa – i kiedy może pomóc koniowi!
Jednym z zabiegów fizykalnych stosowanych bardzo chętnie przez lekarzy weterynarii oraz fizjoterapeutów jest Shock Wave Therapy (SWT), popularnie nazywany terapią uderzeniową. Zyskała ona uznanie w takich gałęziach medycyny ludzkiej jak: chirurgia, ortopedia, medycyna sportowa. Bardzo znana jest również dzięki swojej skuteczności w rozbijaniu kamieni nerkowych u ludzi (litotrypsja).
Terapia falą uderzeniową
Fala uderzeniowa jest falą akustyczną o dużej energii oraz częstotliwości od 16Hz do 20MHz. Charakterystyczny jest dla niej skokowy wzrost ciśnienia i wysoka amplituda. Ciśnienie fali wzrasta od wysokości ciśnienia zastanego w otoczeniu do maksymalnej wartości nawet 100MPa w bardzo krótkim czasie (mierzonym w nanosekundach), aby po zabiegu uzyskać wartości niższe od stanu wyjściowego. Fala uderzeniowa generowana jest poza organizmem żywym i bezpośrednio z urządzenia transmituje się ją w głąb tkanek. Wyróżniamy kilka metod powstawania fali uderzeniowej: elektrohydrauliczną, elektromagnetyczną, piezoelektryczną i pneumatyczną. Pierwsze trzy z wymienionych wytwarzają zogniskowaną falę uderzeniową ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy), natomiast w sposób pneumatyczny powstaje fala promienista RSWT (Radial Shock Wave Therapy). Fale promienista i zogniskowana różnią się od siebie przede wszystkim gęstością przepływu energii, głębokością penetracji oraz częstotliwością impulsów. ESWT przenika do głębokości nawet 12,5cm, zaś RSWT wnika znacznie płycej,na głębokość około 3,5 cm. Różny jest również sposób wnikania energii w głąb ciała. Zogniskowana fala uderzeniowa kierunkuje swoje działanie na konkretny punkt, dzięki czemu tkanki z nim sąsiadujące nie są narażone na uderzenie wysokiego ciśnienia. W przypadku stosowania tej fali miejsce docelowe odnajdujemy za pomocą USG lub RTG. Promieniowa fala uderzeniowa oddziałuje na wszystkie tkanki jednakowym ciśnieniem, jest ono jednak niższe niż w przypadku ESWT, a penetracja dużo płytsza.