Znany jest korzystny wpływ przebywania z końmi ludzi z traumą, przy rehabilitacji, wpływu na lepszy rozwój kognitywny u dzieci. Postanowiono sprawdzić, jak dobrze wpływa jazda konna podczas rehabilitacji ludzi po udarze w porównaniu z innymi terapiami. Terapia jazdą konną, okazała się mieć pozytywne działanie, nawet w długim okresie po przerwaniu jazd.
Terapia jazdą konną
Badania przeprowadzono w Szwecji u 123 pacjentów, którzy przeżyli udar od 10 miesięcy do 5 lat przed badaniem. Pacjentów podzielono na trzy grupy. Pierwsza grupa podczas terapii jeździła konno, druga miała zajęcia z rytmiki i muzyki, trzecia była poddana tradycyjnej terapii dla osób po udarze.
Grupa jeźdźców miała dwie lekcje jazdy konnej w tygodniu przez 12 tygodni. Pacjenci byli regularnie badani pod względem umiejętności utrzymania równowagi, sposobu chodzenia, siły podczas chodzenia. W grupie jeżdżącej zaobserwowano poprawę wyników o 10%, a u 56% badanych pozytywny wpływ jazdy konnej przez kolejne pół roku po zakończeniu terapii.
Grupa rytmiczno-muzyczna wykazała poprawę wyników o 5%, ich zadaniami było między innymi klaskanie, tupanie w rytmie muzyki. Grupa kontrolna o tradycyjnej metodzie terapii w tym samym czasie wykazała tylko 0,5% poprawy!
Zdecydowanie najkorzystniejszy wpływ miała jazda konna, podczas której pacjenci po udarze odczuwali znaczną poprawę w wyczuciu równowagi i lepszej kontroli nad własnymi krokami. Interakcja ze zwierzętami i innymi ludźmi także miała pozytywny wpływ na biorących udział w terapii, a to mogło pozytywnie odbić się na samym procesie rehabilitacji.
Jazda konna, hipoterapia już wykazały pozytywny w wielu dziedzinach leczenia i być może terapia osób po udarze będzie w przyszłości bardziej powszechna, ze względu na jej bardzo korzystny wpływ.
Źródło: http://www.dailymail.co.uk/health/article-4610280/Horse-riding-help-stroke-survivors-recover.html