Zdrowa, prawidłowo funkcjonująca powięź jest niezwykle ważna! W jej usprawnieniu i przywróceniu wierzchowca do formy może pomóc specjalnie opracowania terapia powięziowa u koni.
Co to jest powięź?
Powięź to rodzaj tkanki łącznej, która podobna jest do sieci pajęczej i otacza wszystkie bez wyjątku narządy. Pełni ona głównie funkcję absorpcji wstrząsów, ale też uczestniczy w utrzymaniu właściwego uwodnienia narządów, dostarczaniu tlenu i substancji odżywczych oraz odbieraniu produktów przemiany materii.
Jak wiemy, mięśnie wykonują 80% pracy narządu ruchu – stawy, ścięgna, więzadła to pozostałe 20%. Jeśli nieprawidłowo funkcjonująca powięź ogranicza brzusiec mięśnia, jego siła zmniejszona jest o około 30%! Przez to mięsień będzie męczył się szybciej, ponieważ oprócz wykonania właściwej pracy będzie musiał pokonać jeszcze opór powięzi, a dodatkowo jego regeneracja będzie utrudniona z racji ograniczonego dopływu i odpływu krwi poprzez uciśnięte przez powięź naczynia krwionośne. Dodatkowo reszta struktur aparatu ruchu przejmuje część jego funkcji, do których nie jest przystosowana i może dojść do uszkodzenia – ścięgien więzadeł itd. I nie chodzi tylko o to, że jeśli mięśnie będą sztywne, to koń będzie poruszał się mniej efektownie i efektywnie.
Ograniczenia w funkcjonowaniu powięzi istnieją i mają ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu. Widoczne są pod postacią różnego rodzaju napięć, skłonności do kontuzji, słabych wyników itd. Niestety klasycznymi metodami diagnostycznymi służącymi do badania tkanek miękkich, jak USG, nie da się ich wykryć.
Co możemy zrobić?
Ponieważ każdy organizm ma zaprogramowaną właściwą prawidłową postawę, oraz sposób poruszania, sam dąży do przywrócenia tego co dla niego dobre, i odzyskania pełni zdrowia. My musimy mu w tym tylko pomóc.