O tym, że sól odgrywa istotną rolę w żywieniu koni, wiemy nie od dziś. Jednak czy może odgrywać także ogromne znaczenie w leczeniu urazów i schorzeń? Terapia solą u koni może sprawdzić się w wielu przypadkach!
Podczas konferencji Horse Tech Richard Butterworth zadeklarował, że jego zdaniem terapia solą u koni w ciągu dekady bez wątpienia stanie się stałym elementem opieki nad końmi pełnej krwi na całym świecie. Dziś pierwsze przypadki zastosowania tej metody mają miejsce na Bliskim Wschodzie, w Irlandii czy Stanach Zjednoczonych i Australii – ojczyźnie Butterwortha.
Terapia solą u koni
Na czym polega terapia solą? Musi być wykonywana w odpowiednio do tego celu przystosowanej stajni, w której znajduje się odpowiednio przygotowana sucha sól mineralna. Koń powinien przebywać w niej przez piętnaście minut przez trzy kolejne dni. Jak tłumaczy twórca terapii, w ten sposób koń nie tylko inhaluje sól, która dostaje się w ten sposób do jego układu oddechowego, ale także chłonie ją przez skórę. Dzięki temu terapia pozwala na szybkie uzupełnienie niedoborów minerałów w końskim organizmie i może wspomóc leczenie chorób skórnych, gojenie ran, ale także na przykład stany nerwowe i niepokoju. Butterworth zakłada, że terapia solą sprawdzi się też jako forma regeneracji koni wyścigowych po gonitwie.
Wśród entuzjastów tej formy terapii jest Peter Moody, trener wyścigowy prowadzący stajnię przy torze w Melbourne. W jego ośrodku stanęła już specjalna “jaskinia solna” dla koni. “Weszliśmy w to trochę na ślepo, zaczęliśmy od okresu próbnego. Choć trudno wydać jednoznaczny werdykt, mogę powiedzieć, że widzę wiele korzyści, które wynoszą konie z terapii solą. Poprawił się stan ich skóry i układu oddechowego” – opowiadał trener w materiale, który Richard Butterworth zaprezentował podczas konferencji.
Pozytywnie o terapii wypowiedział się także australijski weterynarz, Christopher Elliott. Podkreślał przede wszystkim korzyści w leczeniu chorób układu oddechowego, łagodzeniu kaszlu, a także przyspieszenie gojenia ran.
W Australii jest już 12 mobilnych jaskiń solnych, oprócz nich powstaje coraz więcej stałych boksów w stajniach w całym kraju. Na razie cały projekt nie ma poparcia naukowego – Butterworth poszukuje naukowców, którzy zechcieliby zbadać działanie terapii solą i opisać je od tej strony.
Anna Mędrzecka