Katarina Merkies z Uniwersytetu w Guelph wraz z pomocą Horses and Humans Research Foundation chciała odpowiedzieć na pytanie, czy trauma człowieka może być rozpoznana przez konie i czy potrafią one rozróżnić ludzi ze schorzeniami neurologicznymi od osób cierpiących z powodów traumatycznych wypadków.
Trauma człowieka może być rozpoznana przez konie
Podjęte badania pilotażowe mające wykazać, czy konie potrafią rozpoznać ludzi z urazami psychicznymi, wynikały z innych badań potwierdzających korzyści płynące z przebywania wśród koni dla osób z Zespołem Stresu Pourazowego (PTSD).
Konie podczas zajęć z osobami z urazami psychicznymi dobierane są przez prowadzących na podstawie znajomości charakteru danego konia i wiedzy, w jaki sposób reagują na różne zachowania ludzi. Podczas wcześniejszych badań Katarina Merkies zaobserwowała, że konie bardziej życzliwie zachowywały się przy kontaktach z osobami z urazami psychicznymi.
Podczas pilotażowego badania wybrała po cztery osoby z PTSD i z chorobami neurologicznymi o podobnym wieku, wzroście, wadze ciała. Badani mieli zajęcia z 17 końmi, przy czym osoby z problemami neurologicznymi odbyły sesję wzorując swoje zachowanie ze specjalnym instruktorem na osobach z PTSD. Podczas badania cały czas monitorowano akcję serca osób i koni biorących udział w eksperymencie.
Badania wskazały, że konie o wiele częściej zadzierały głowę do góry podczas zajęć z osobami z Zespołem Stresu Pourazowego (reakcja związana ze stresem). Jednak wszystko inne wykonywały tak samo, jak w przypadku zajęć z osobami kontrolnymi. Przebywanie z jakimikolwiek ludźmi powodowało jednak u koni spokojniejsze ruchy, rzadsze przeżuwanie i spowalniało pracę serca, czyli stan zrelaksowania.
Co więcej, konie chętniej, szybciej i bliżej przychodziły do ludzi z większym stażem w przebywaniu z końmi. Z kolei bardziej praca serca u koni była wolniejsza w przypadku osób z mniejszym doświadczeniem. Świadczy to o tym, że konie żywiej reagują na ludzi obytych z wierzchowcami (oczekując pracy), a łatwiej im zrelaksować się z osobami niedoświadczonymi.
Badania wykazały także, że konie wyczuwają większy stres podczas zajęć z ludźmi o traumatycznych przeżyciach. Uwidoczniły również, że konie potrafią określić czy ktoś ma doświadczenie w przebywaniu z nimi. Dodatkowo pomogą w odczytywaniu zachowania koni i informowaniu pacjentów w trakcie terapii, czego mogą spodziewać się podczas zajęć terapeutycznych.
Źródło: http://horsesandhumans.org/HHRF_dec16_report_K_Merkies.pdf, 26.02.2017
MZ