Panowanie nad prawidłowym skierowaniem wygięcia pozwoli lepiej ułożyć łopatki i ograniczyć stosowanie innych pomocy. Powinniśmy być w stanie kontrolować kierunek i stopień wygięcia głowy i szyi konia. Trening kontroli wygięcia konia pozwoli podnieść twoje umiejętności jeździeckie. Nasz ekspert zdradza jakie ma to znaczenie dla wykonywania rozmaitych figur i jak urozmaicić trening.
Trening kontroli wygięcia konia
Pamiętajcie, że znacznie ważniejsze od nauczenia wyłącznie „triku” jest nauka konia ustępowania od nacisku. Nie chodzi o stworzenie automatu reagującego zawsze tak samo, ale żeby wasze ręce i łydki działały z wyczuciem. W zależności od tego w jaki sposób zadziałacie na konia – delikatnie czy bardziej zdecydowanie koń powinien zareagować adekwatnie wykonując albo mały, albo zdecydowany krok czy ruch. Można to trochę porównać do gry na instrumencie. Inny efekt osiąga się kiedy delikatnie naciskamy np. klawisz fortepianu, a inny kiedy robimy to zdecydowanie i szybciej.
Podczas wykonywania ćwiczeń pomagam sobie batem. Ważne, żeby pamiętać, że bat wbrew powszechnej opinii nie służy do karania konia, tylko do pomocy w znalezieniu optymalnego rozwiązania np. podczas ustępowania konia przodem mogę „popukać” konia po łopatce wywołując dyskomfort i dając mu do zrozumienia że oczekuje poruszenia właśnie tej części ciała. Podobnie jeżeli chodzi o ustępowanie zadem – jeżeli koń nie odpowiada na działanie łydki, możemy popukać konia po zadzie zgodnie z zasadą ustępowania od nacisku/niewygody w stronę przeciwną.
Chcąc zwiększyć „plastyczność” konia nie możemy się poruszać tylko do przodu i robić zwroty, bardzo ważna jest praca nad wygięciem konia i świadome decydowanie, czy chcemy, żeby w danym momencie ruchu koń szedł wygięty w kierunku ruchu (w zakręcie), czy z jakiegoś powodu chcemy żeby koń był odwrotnie wygięty.