Zgięcie w szyi od podniesienia ręki
Poza poruszaniem się do przodu i na boki musimy jeszcze ustawić głowę i szyję konia w odpowiedniej pozycji. W zależności od tego, czy chcemy, żeby ruch odbywał się za głową czy nie, powinniśmy być w stanie kontrolować kierunek i stopień wygięcia głowy i szyi. Ma to kolosalne znaczenie nie tylko jeżeli chodzi o wykonywanie figur, ale przede wszystkim w kontekście zdrowia fizycznego konia. Długa jazda na odwrotnie ustawionym koniu może być bardzo szkodliwa dla jego ciała.
Dlaczego podniesienie ręki? Ponieważ chcemy sprawić, żeby dla konia wszystkie zadania były łatwe. Wędzidło nie powinno działać tylko w jednym kierunku. Koń powinien inaczej reagować na ruch kiełzna w bok, ruch do tyłu, a inaczej na ruch do góry. To wszystko ma znaczenie i powinno przekładać się na różne działanie.
Panowanie nad prawidłowym skierowaniem wygięcia pozwoli także lepiej ułożyć łopatki i ograniczyć stosowanie innych pomocy. Jak zatem nauczyć konia wyginania się w odpowiedni sposób? Jeżeli nasze ręce poruszające się w płaszczyźnie poziomej kierują łopatkami konia, to poruszając się w pionie mogą uginać konia. Podniesienie ręki do góry powinno spowodować, że koń zegnie głowę i szyję w kierunku uniesionej ręki. Oczywiście na początku ruch ręki do góry będzie znaczny i może wynosić nawet ok 10 cm, ale w miarę jak koń będzie coraz lepiej to wykonywał, my również możemy dawać coraz bardziej delikatne sygnały, aż dojdziemy do subtelnej różnicy wysokości 1 cm.