Łopatka do wewnątrz
Łopatka to bardzo dobre ćwiczenie, w którym koń porusza się po trzech śladach (rodzaj chodu bocznego). To ćwiczenie z jednej strony świetnie rozwija konia, zmusza do zaangażowania zadu i uelastycznia ruch, z drugiej strony jest pewnym sprawdzianem dla jeźdźca, którego ręce i nogi po obu stronach muszą poruszać się niezależnie.
Jadąc na wprost podnoszę jedną rękę, koń ugina głowę w jej kierunku, następnie delikatnym ruchem rąk w bok „zabieram” jego przednie nogi sprzed zadnich. Jak tylko koń wejdzie w łuk, działam zgodnie z zasadą – ręce kontrolują łopatki, a nogi kontrolują zadnie nogi – przykładam wewnętrzną łydkę (wokół której wygięty jest koń) i kieruje obie ręce delikatnie w kierunku na wprost pozostając w wygięciu. Oczywiście delikatnie zamykam ruch do przodu. Jeżeli nie wyjdzie Wam to od razu – nie martwcie się, zastanówcie się, gdzie był problem i co poszło nie tak. Popracujcie nad słabymi elementami i spróbujcie jeszcze raz.
Kiedy już opanujecie to ćwiczenie, postarajcie się podnieść drugą rękę i zrobić analogiczne ćwiczenie w tę samą stronę – poproście konia, żeby szedł po trzech śladach, ale z głową zwróconą w kierunku ruchu, jeżeli wam się uda, to zaczynacie uczyć siebie i konia ciągów.
Współpraca z koniem
Konie są naturalnie wygięte, co znaczy, że mają jedną stronę bardziej rozciągniętą niż drugą. Elastyczność pozwoli na eliminację naturalnych i nabytych usztywnień oraz pomoże w wyprostowaniu konia i polepszeniu równowagi.
Efekty takiej dobrze przeprowadzonej pracy będą przychodzić stopniowo, ale systematycznie. Zacznijmy od pracy w stępie, następnie kłus i galop. Wasze konie, jeżeli zrozumieją podstawowe założenia treningowe i czego od nich oczekujemy, będą bardziej chętne do współpracy – będą się mniej buntować i denerwować. Starajmy się aby jeździectwo polegało na współpracy. Każde zadanie powinno być jak najprostsze do zrozumienia dla koni. Jeżeli tak będzie, to okaże się, że to całkiem proste także dla nas. Ucz konia nowych ruchów w sposób dla niego zrozumiały. Wykorzystaj poznane ćwiczenia, aby urozmaicić trening swojego konia.
Tekst: Maciej Łuczyński