Gruda, śnieg, a na hali mało miejsca lub w ogóle jej brak. Jak przeprowadzić trening na trudnym podłożu? Co można ćwiczyć, jeśli możemy poruszać się tylko stępem? Oto nasze propozycje ćwiczeń!
Jakie ćwiczenia możecie wypróbować, jeśli przyjdzie wam jeździć na trudnym podłożu czy poza halą? Oto kilka naszych propozycji!
Trening na trudnym podłożu
Ustępowanie od łydki
Ustępowanie od nacisku łydki (nie tylko łydki, także ręki podczas codziennych czynności) powinno być podstawową umiejętnością konia. Ustępowanie od minimalnie cofniętej łydki z siodła należy zacząć ćwiczyć od zwrotu na przodzie. Następnie tę samą reakcję konia wykorzystujemy do ustępowań w stępie na liniach prostych oraz na łukach. Sekretem uwrażliwienia konia na pomoce przesuwające jest wyczucie jeźdźca! Doświadczony jeździec już w pierwszej sekundzie, kiedy koń odchodzi od nacisku łydki, powinien zrezygnować z jej działania. Dzięki temu koń będzie bardzo chętnie i szybko z tzw. lekkością reagował. Ponieważ ustępowanie od łydki powoduje krzyżowanie nóg konia i rotację miednicy przymocowanej do mięśnia najdłuższego grzbietu, jest tym samym najznakomitszym ćwiczeniem rozluźniającym napięty grzbiet. Musi być jednak odpowiednio wykonane; wymuszone siłą i wykonane w napięciu daje odwrotny efekt
Kiedy koń jest już odpowiednio wyszkolony, wprowadzamy w stępie chody boczne takie jak trawers, renwers, łopatką do wewnątrz oraz ciągi. Ponieważ w przypadku tych chodów mamy już do czynienia z zebraniem konia (jeśli są odpowiednio wykonane, w zgięciu!), prawidłowe ich wykonanie jest naprawdę trudne. Na zdjęciu 23letni Las Vegas podczas swojego treningu w stępie na czworoboku wykonuje ?