Z różnych powodów czasem nie mamy możliwości odbyć pełnego treningu. Za mała hala, złe podłoże, a czasem zdrowie wierzchowca wymagają, żeby ograniczyć się do jazdy w stępie. Jak zaplanować trening w stępie, by był ciekawy i efektywny?
Trening w stępie
Stęp to jeden z trzech podstawowych chodów. To chód kroczący, czterotaktowy, w którym koń pokonuje średnio ok. 7 km/h.
Jest tak samo ważny jak kłus i galop, często jednak bywa zaniedbywany. Istotny, zdrowy dla konia i potrzebny – stęp pełni bardzo ważną rolę w treningu.
Dzięki potakującemu ruchowi głowy oraz falującemu ruchowi grzbietu konia znakomicie rozgrzewa i rozluźnia mięśnie przed, po i w trakcie treningu.
Dobry stęp – czyli jaki?
Aby jednak stęp mógł prawidłowo spełniać swoją rolę, musi być spełnione kilka warunków. Należy dążyć, żeby:
- stęp był regularny w rytmie, czyli żeby zachowana była równomierność i powtarzalność uderzeń kopyt o podłoże
- koń w stępie był prosty, czyli żeby tylne nogi wkraczały w ślad nóg przednich, a podłużny obraz ciała konia wpisywał się w ślad, po którym koń się porusza (kręgosłup odwzorowuje linię zakrętu)
- zachowana była dążność konia do ruchu naprzód, a kopyta tylne co najmniej wkraczały w ślad kopyt przednich
- umożliwiony był potakujący ruch głową konia
- stęp odbywał się zarówno na liniach prostych, jak i na łukach oraz żeby w miarę postępowania treningu był wykorzystywany do ćwiczenia ustępowań od łydki oraz chodów bocznych (oczywiście wszystko w miarę wyszkolenia konia!)
Trudno naprawić, łatwo zepsuć
Stęp to chód, który bardzo trudno poprawić, a bardzo łatwo zepsuć. Oznacza to, że zarówno trudno poprawić naturalnie słabe predyspozycje konia do obszernego regularnego stępa, jak również że bardzo trudno poprawić stęp zepsuty przez uprzednio nieprawidłową pracę jeźdźca.
Zepsucie stępa najczęściej wiąże się ze zbyt szybkim tempem szkolenia konia (zdarza się np. przy zbyt szybkim tzw. „robieniu” młodego konia na sprzedaż) oraz z brakiem dbałości o ten chód. Stęp należy ćwiczyć i szlifować na równi z pozostałymi chodami oraz poświęcać mu tak samo dużo czasu na treningu.
Stęp ma też nieocenioną wartość terapeutyczną dla koni po przebytych kontuzjach, czy dla koni emerytów. Czyli jeszcze raz – jest ważny i potrzebny!