Tak jak w przypadku ludzi, tak i koni – okrycia wierzchnie bywają różne i o rozmaitych zastosowaniach. W końskiej szafie mogą być potrzebne różne typy derek, dlatego dobrze jest znać najpopularniejsze rodzaje oraz ich zastosowanie.
Najpopularniejsze typy derek
1. Treningowa
Derki treningowe (półderki) charakteryzują się przede wszystkim specyficznym krojem. Tak naprawdę zasłaniają one tylko zad konia i nachodzą na lub pod siodło. Ich dodatkowe przeznaczenie podczas treningu warunkowane jest przez materiał. Możemy spotkać np. derki wodoodporne, które sprawdzą się podczas treningu przy brzydkiej pogodzie), derki odblaskowe (do jazdy w teren) czy też półderki polarowe przeznaczone dla golonych koni lub do osuszenia zwierzęcia po zimowym treningu.
2. Osuszająca
Derki osuszające zakładane są na konie po kąpieli lub intensywnym treningu (głównie w zimie). Ich celem jest jak najszybsze odprowadzenie wilgoci i potu z powierzchni ciała, dzięki czemu sierść zwierzęcia wyschnie szybciej. Mogą być wykonane z różnych specjalistycznych materiałów, ale w roli derek osuszających zimą sprawdzają się bardzo dobrze także okrycia uszyte z polaru. Taką derkę trzeba zdjąć z konia, gdy tylko spełni ona swoją funkcję.
3. Padokowa
Derki padokowe charakteryzują się szczególnym sposobem uszycia oraz dobranymi materiałami. Od wierzchu powinny być wykonane z materiału nieprzemakalnego, by nie dopuścić wilgoci do końskiej skóry nawet w brzydsze dni. Od spodu natomiast podszywane są zazwyczaj polarem, który doskonale ociepla, a także szybko odprowadza pot i wilgoć z ciała konia. Dodatkowo dobra derka padokowa powinna zapewnić zwierzęciu swobodę ruchów, a jednocześnie pozostawać na swoim miejscu. W tym celu wykorzystywane są specjalne wstawki z nadmiarem materiału na łopatce oraz pasy zapinane pod brzuchem oraz ogonem. Część modelów ma także doczepiany lub wbudowany kaptur, by chronić końską szyję.
4. Stajenna
Derki stajenne można podzielić na grube i cienkie w zależności od tego, jaką funkcję mają spełniać i jak bardzo mają ogrzewać zwierzę. Gruba zimowa derka stajenna ma za zadanie ogrzewanie konia podczas największych mrozów (szczególnie jeżeli jest ogolony, czyli pozbawiony długiej sierści). Z kolei cienkie derki stajenne (np. z polaru lub bawełny) ocieplają w mniejszym stopniu, ale chronią sierść przed zabrudzeniami. Mogą być stosowane jako spodnia warstwa pod inną derkę. Grubsze derki zazwyczaj mają dodatkowe elementy utrzymujące je we właściwym miejscu, zaś cieńsze można spotkać także w wersji “luźnej”.
5. Siatkowa
Derki siatkowe wykorzystywane są w miesiącach letnich, żeby zapewnić koniom ochronę przed natarczywymi owadami. Ze względu na możliwe wysokie temperatury w czasie wzmożonej aktywności owadów derki te wykonane są z cienkiej i przewiewnej siateczki. Sposobem uszycia przypominają zimowe derki padokowe – w nich także koń musi mieć swobodę poruszania się po wybiegu, więc przy zakupie należy zwrócić na to szczególną uwagę. Derki siatkowe dostępne są zarówno w wersji z kapturem, jak i bez. Można trafić tez na modele treningowe.
6. Przeciwdeszczowa
Na funkcję derek przeciwdeszczowych wskazuje już sama ich nazwa. Cechą charakterystyczną jest oczywiście wykorzystanie nieprzemakalnego materiału, ale typy derek przeciwdeszczowych i ich grubość mogą być bardzo różne – od grubych zimowych derek padokowych, przez cieńsze derki padokowe na letnie miesiące po treningowe półderki.
Poza tymi najpopularniejszymi typami derek na jeździeckim rynku możemy natknąć się także na szereg innych, specjalistycznych modeli. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup którejś z nich, warto sprawdzić właściwości materiałów, dokładnie poznać ich przeznaczenie oraz dobrać odpowiedni rozmiar derki.
MP