Ciągle pomaga koniom po 140 latach – unikat Czarnego Księcia na aukcji charytatywnej. Niezwykle rzadki egzemplarz znanej książki „Czarny Książę” został podarowany fundacji charytatywnej dla koni Redwings, na specjalną aukcję.
Unikat Czarnego Księcia na aukcji charytatywnej
Książka została wydrukowana w 1915 roku i została ozdobiona kolorowymi ilustracjami Lucy Kemp Wlech. Jest w posiadaniu Muzeum Norwich w Birdewell do 25 listopada. Od tej pory będzie częścią wystawy czasowej „Cecil Aldin watercolours” namalowanych w 1912 roku. Ekspozycja ma upamiętnić 140 lecie publikacji „Czarnego Księcia”.
Książka została napisana przez lokalną autorkę Annę Sewell, po raz pierwszy opublikowało ją wydawnictwo Jarrold & Sons w 1877 roku. Historia przedstawiona z punktu widzenia konia, została bestsellerem (50 milionów sprzedanych egzemplarzy). Jarrolds nie jest już wydawnictwem, ale posiada swój oddział.
Cecil Aldin otrzymała zlecenie od Jarrolds’a w 1912 roku na wykonanie serii 18 akwareli, aby zilustrować nowe wydanie. Za zilustrowanie serii otrzymała wypłatę w wysokości 189 £, co było stosunkowo wysoką zapłatą w tamtym okresie.
Opublikowany przez Norfolk Museums Service Środa, 6 września 2017
Akwarele leżały ukryte przez wiele lat zanim rodzina Jarrold odnalazła je schowane w pudełku w 1982 roku. Ilustracje zostały oprawione i od tamtego czasu są wystawiane na wystawach tylko przed krótki okres czasu, aby nie straciły swoich wyrazistych kolorów. 13 spośród tych prac można oglądać w Muzeum Norwich do 25 listopada.
Opublikowany przez Norfolk Museums Service Środa, 6 września 2017
Unikat zostanie wystawiony na cichą aukcje, tzn. taką podczas, której nie ma tak dużego zamieszania, jak podczas tradycyjnej aukcji i nie zawsze wiadomo, jaka jest najwyższa zaproponowana stawka. Często wykorzystuje się ten sposób przy aukcjach charytatywnych. Będzie ona zwieńczeniem wystawy, egzemplarz powędruje do tej osoby, która zaoferuje największą kwotę. Ta kolejno trafi do Redwings, w celu pomocy uratowanym koniom.
Anna Sewell napisała „Czarnego Księcia” w ostatnim roku swojego życia, kiedy niepełnosprawna przebywała w swoim domu. Książka natychmiast stała się bestsellerem, a Anna zmarła zaledwie pięć miesięcy po jej publikacji. Jednak nie doczekała ujrzenia, jak jej jedyna publikacja odnosi światowy sukces. Z 50 milionową sprzedażą jest jedną z najlepiej sprzedawanych książek wszech czasów. Jej historia uczy, jak ważne jest dbanie o dobrobyt zwierząt i troska o nie, ale również o tym jak traktować ludzi z uprzejmością i szacunkiem.
Małgorzata Zbierska