Połączenie metod leczenia
Naukowcy sugerują, że połączenie obydwóch metod spowoduje jeszcze większe uwalnianie czynników wzrostu i przyspieszenie procesów gojenia.
Kathryn Seabaugh, Merrilee Thoresen i Steeve Giguère przeprowadzili eksperyment laboratoryjny, aby sprawdzić, czy fale uderzeniowe zastosowane do próbek osocza bogato płytkowego zwiększyły stężenie transformującego czynnika wzrostu-β1 (TGF-β1) i płytko pochodnego czynnika wzrostu ββ (PDGF-ββ) uwolnionego z płytek krwi.
Do eksperymentu wykorzystali osocze sześciu klaczy rasy Quarter Horse. Osocze bogate w płytki od każdego konia poddano ekspozycji na jedną z czterech różnych metod leczenia, zanim zmierzono czynniki wzrostu. Próbki poddano kontroli tzw. pozytywnej, gdzie przeszły proces zamrażania i rozmrażania, oraz negatywnej, w której próbki nie zostały poddane żadnym procesom. Seabaugh i jej współpracownicy, pisząc w czasopiśmie “Frontiers in Veterinary Science“, donieśli, że stężenia TGF-β1 i PDGF-ββ w osoczu bogato płytkowym, które przeszły cykl zamrażania i rozmrażania, były znacznie wyższe w porównaniu z wszystkimi innymi terapiami.
Zespół badawczy jednak wyjaśnia, aby nie interpretować tego jako odpowiedzi, że proces zamrażania i rozmrażania jest najlepszą formą terapii. Proces ten mógł powodować rozpad płytek krwi, zamiast ich aktywacji, co również wyjaśniałoby wysoki procent czynników wzrostu.
Dwa sposoby leczenia falami akustycznymi spowodowały znaczne zwiększenie stężenia TGF-β1. Jedna z metod wykazała 46% wzrost, a druga 33% w porównaniu do próby negatywnej.
Naukowcy doszli do wniosku, że najlepsza metodą leczenia może być połączenie dwóch terapii, najpierw nastrzykiwania miejsca urazu bogato płytkowym osoczem, a następnie poddaniu go terapii falami akustycznymi.
“Badanie to dostarcza użytecznych informacji dla weterynarzy koni, ale ma ograniczenia” – dodają badacze –„nasze badania przeprowadzaliśmy w laboratorium, koniecznym jest teraz przeprowadzenie badań w rzeczywistości. Ważnym dla nas czynnikiem jest to, aby każdy mógł przeprowadzić terapię w swojej stajni bez konieczności wyjazdu do kliniki lub szpitala”
Źródło: Kathryn A. Seabaugh, Merrilee Thoresen and Steeve Giguère.
Front. Vet. Sci., 07 December 2017 | https://doi.org/10.3389/fvets.2017.00205, Małgorzata Zbierska