Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie Waldemar Moncarzewski komentuje śledztwo w sprawie organizacji aukcji Pride of Poland! Śledczy szukają m.in. nieprawidłowości podczas organizacji aukcji. Specjalnie dla Gallopu komentarz prokuratury!
Waldemar Moncarzewski komentuje śledztwo
Waldemar Moncarzewski potwierdza, że prokuratura szykuje kolejne przesłuchania. “W toku śledztwa dotyczącego aukcji Pride of Poland przeprowadzonej w sierpniu 2016 roku, zaplanowano przesłuchanie kilkunastu osób. Na chwilę obecną wśród tych osób jest 5 osób, które na stałe zamieszkują zagranicą. Przesłuchanie tych osób odbędzie się najprawdopodobniej w drodze międzynarodowej pomocy prawnej” – komentuje Waldemar Moncarzewski. Niestety wciąż nie wiadomo, kto będzie przesłuchiwany przez prokuraturę. Nie wiadomo też, czy kiedykolwiek poznamy pełną listę świadków i treść ich zeznań: “Na obecnym etapie postępowania trudno jest stwierdzić czy i ewentualnie w jakim zakresie prokuratura poinformuje o przeprowadzeniu przesłuchań i złożonych zeznaniach świadków” – powiedział Gallopowi Waldemar Moncarzewski.
Czy muszą zeznawać?
Nie wiadomo też, czy wszystkie osoby wezwane jako świadkowie będą musiały zeznawać. Przypomnijmy, że w przypadku skorzystania z tzw. międzynarodowej pomocy prawnej przesłuchania prowadzić będą organy odpowiedniego państwa, a nie polscy śledczy. “Realizacja czynności procesowych (przesłuchania świadków) odbywa się z zasady zgodnie z przepisami obowiązującymi w państwie, do którego wniosek jest kierowany. We wniosku o międzynarodową pomoc prawną można zawrzeć prośbę do organu państwa wzywanego o zastosowanie szczególnego trybu postępowania lub formy czynności. Organ ten może uwzględnić taką prośbę, jeżeli nie stoi to w sprzeczności z prawem obowiązującym w państwie wezwanym” – podkreśla Waldemar Moncarzewski. Dodatkowo jeśli któryś ze świadków odmówi składania zeznań, ocena tego stanu rzeczy będzie zależała od organów kraju, który miałby przeprowadzić przesłuchanie.
Zagraniczni śledczy mogą też, w określonych sytuacjach, odmówić przeprowadzenia przesłuchania: “Przesłanką skutkującą obligatoryjną odmową wykonania wniosku jest sprzeczność czynności z prawem państwa wezwanego a także gdy czynność naruszałaby suwerenność państwa wezwanego. Fakultatywnie natomiast można odmówić wykonania gdy państwo wnioskujące nie zapewnia wzajemności lub też wniosek dotyczy czynu, który nie jest przestępstwem według prawa obowiązującego w państwie wezwanym”.
Na razie nie ma oskarżonych!
“Śledztwo prowadzone jest w sprawie, co oznacza, że żadnej osobie nie przedstawiono zarzutu popełnienia czynu zabronionego (przestępstwa)” – mówi Waldemar Moncarzewski. Na jakim etapie jest postępowanie? “Trwają czynności dowodowe, takie jak przesłuchania świadków, analizowana jest dokumentacja, gromadzone i odtwarzane są zapisy audiowizualne, które utrwaliły przebieg aukcji” – stwierdza rzecznik lubelskiej Prokuratury. Wydaje się, że śledczy mają pełne ręce roboty.
Tekst: ADM