Końskie zdrowie
Z punktu widzenia troski o zdrowie wierzchowców, najlepszym rozwiązaniem jest umożliwienie jak najdłuższego przebywania na dworze i osłona przed skrajnymi warunkami pogodowymi. Jednak w większości stajni takie rozwiązanie jest niemożliwe i konie przynajmniej noc spędzają zamknięte w stajni. Pamiętaj, że im mniej czasu konie spędzają w stajni, tym łatwiej zadbać o wentylację – zanieczyszczenie ściółki, pot, oddech itp. to główne źródła wilgoci!
Stajnia nie powinna jednak być zbyt ciepła – z wyjątkiem ekstremalnych mrozów, im mniejsza różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, tym lepiej. Obowiązkiem opiekuna koni jest też zapewnienie im stałego dostępu do świeżej wody. Pamiętaj też, że zimą konie wykorzystują trawienie włókna jako jeden ze sposobów na utrzymanie właściwej temperatury ciała.
Wentylacja stajni zimą
Co możesz zrobić, aby zapewnić właściwą jakość powietrza w stajni? Pamiętaj, że twoim głównym wrogiem jest wilgotność powietrza, staraj się więc ograniczyć możliwości jej zbierania się.
Wentylacja powinna polegać na pozbyciu się ze stajni ciepłego, wilgotnego powietrza, a w zamian wpuszczeniu chłodnego, świeżego. Najłatwiej osiągnąć to przez naturalną wentylację. Ciepłe powietrze unosi się do góry, więc otwory wentylacyjne mające na celu wypuszczenie go powinny znajdować się jak najwyżej. Tymczasem świeże powietrze najłatwiej będzie dostarczyć przez otwory umieszczone niżej. Umiejscowienie i konstrukcja samych ciągów wentylacyjnych zależy od konstrukcji danej stajni. Ważne, aby ustawić je w sposób, który nie będzie powodował powstawania przeciągów. Uwaga – okna znajdujące się w ścianach boksów najczęściej są umiejscowione zbyt nisko, by dobrze spełnić funkcje wentylacyjne, a ich otwarcie może spowodować przeciągi i narazić zdrowie zwierząt. Jeśli konstrukcja budynku na to pozwala, lepiej sprawdzą się na przykład okna dachowe.
W wielu budynkach niemożliwe jest zamontowanie sprawnie działającej naturalnej wentylacji, choćby ze względu na budowę dachu czy konstrukcję całej stajni. Wówczas konieczne jest zamontowanie mechanicznych systemów wentylacyjnych, które będą wyciągać wilgotne powietrze i wtłaczać do środka świeże powietrze z zewnątrz. Inwestycja będzie kosztowna, ale znacząco poprawi komfort zwierząt oraz żywotność sprzętu i wyposażenia stajni.
Anna Mędrzecka