FEI z zadowoleniem przyjęła rozpoczęcie kampanii WeThe15, która aspiruje do bycia największym w historii ruchem na rzecz praw człowieka reprezentującym 1,2 miliarda osób niepełnosprawnych na świecie.
WeThe15 – FEI rozpoczyna kampanię
Rozpoczęty przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Tokio 2020, WeThe15 ma na celu położenie kresu dyskryminacji osób niepełnosprawnych i działa jako globalny ruch, który prowadzi publiczną kampanię na rzecz widoczności, dostępności i integracji osób niepełnosprawnych.
Kampania prowadzona przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) i International Disability Alliance (IDA) ma na celu zainicjowanie zmian dla największej marginalizowanej grupy na świecie, która stanowi 15% światowej populacji. Symbol WeThe15 ma reprezentować świat, w którym osoby niepełnosprawne nie są już marginalizowane.
„Parasporty, podobnie jak Paraujeżdżenie, pokazały światu, że niepełnosprawność jest niepełnosprawnością tylko wtedy, gdy uniemożliwia komuś robienie tego, co naprawdę chce robić” – powiedziała sekretarz generalna FEI i prezes Stowarzyszenia Paraolimpijskich Organizacji Sportowych (APSO) Sabrina Ibáñez.
„Podczas gdy imprezy sportowe, takie jak Paraolimpiada, mają moc pokazania światu, jak wiele para sportowcy mogą osiągnąć, istnieje prawdziwa potrzeba rzucenia światła na wyzwania, przed którymi stoją niektórzy z nich w codziennym życiu. Zmiana nastawienia społecznego do osób niepełnosprawnych jest bardzo potrzebna, jeśli mamy zburzyć bariery, które obecnie uniemożliwiają im pełny wkład w życie ich społeczności.
„Kampania WeThe15 utorowała drogę do tej zmiany. Zachęcającym jest widzieć poziom międzynarodowego wsparcia, jakie kampania otrzymała do tej pory długoterminowe zaangażowanie wszystkich, którzy działają na rzecz zaspokajania potrzeb osób niepełnosprawnych na całym świecie”.
Sport parajeździecki to wyjątkowa forma aktywności fizycznej, w której bierze udział dwóch doskonale dobranych partnerów, sportowiec i koń.
W 2006 roku FEI podjęła decyzję włączeniu Paraujeżdżenia pod swój parasol, czyniąc ją jedną z pierwszych międzynarodowych federacji, która zarządza i reguluje sport zarówno dla pełnosprawnych sportowców, jak i sportowców z niepełnosprawnościami. Od tego czasu sport ten stale się rozwija i odnotowuje wyższy poziom uczestnictwa, a także wzrost liczby międzynarodowych zawodów i narodów uczestniczących w Igrzyskach Paraolimpijskich.
Zawody Para Ujeżdżeniowe na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio odbędą się od 26 do 30 sierpnia 2021 roku.