Niezwykła więź jeźdźca z koniem, każdy choć trochę związany z jeździectwem o tym słyszał. Wiele gwiazd sportu, opisuje niezwykłą więź, jaką mają ze swoim wierzchowcem, szczególnie tych, których często widzimy na podium największych światowych zawodów. Naukowcy z Włoch postanowili wziąć pod lupę to zjawisko.
Więź jeźdźca z koniem – badania Uniwersytetu w Pizie
Z wykorzystaniem zaawansowanej technologii, przenośnych narzędzi monitorujących i skomplikowanych algorytmów chcieli dowieść, że to co czują jeźdźcy i konie ma naukowe uzasadnienie. Zarówno konie jak i ludzie dopasowują swoje fizyczne reakcje do emocjonalnych sytuacji.
Dr Paolo Baragli prowadził pilotażowe badania mające zbadać na czym polega niezwykłą więź ludzi i koni. Naukowiec z Wydziału Weterynarii Uniwersytetu w Pizie we Włoszech razem z dr Antonio Lanatą we współpracy z E. Piaggio Bioengineering and Robotics Research Center i Department of Information Engineering monitorowali różne czynniki związane z akcją serca u 11 ludzi i jednej klaczy. Każda z osób indywidualnie spędzała czas z koniem. Badania zostały podzielone na trzy części.
W pierwszej części osoba siedziała na krześle w boksie sąsiadującym z boksem, w którym znajdowała się klacz. W następnej części koń i człowiek znajdowali się w jednym boksie, przy czym klacz mogła swobodnie się poruszać, obwąchiwać, czy dotykać siedzącą na krześle osobę. W trzeciej części osoba zajmowała się pielęgnacją, czyszczeniem konia.
Naukowcy skupili się głównie na mierzeniu rytmu serca i zmienności rytmu serca (HRV) podczas każdej z części badania. Zebrane dane analizowali przy pomocy specjalnych algorytmów.
Okazało się, że w drugiej części HRV (wskaźnika stanu emocjonalnego) klaczy i danych osób upodabniał się do siebie najbardziej w porównaniu do części pierwszej, kiedy były od siebie zasadniczo różne. Natomiast w trzeciej części zaczynało się ono na powrót zmieniać i był zupełnie różny u klaczy i ludzi.
„W drugiej części koń jest względnie wolny, może wejść w interakcję z człowiekiem jeśli tego chce, ale nie musi. W trzeciej jest niejako zmuszony do kontaktu z człowiekiem. Możliwość dania wyboru zwierzętom jest ciekawym aspektem zapewnienia dobrobytu zwierząt. Nasze wstępne badania pokazują, że możliwość wyboru spełnia wymagania emocjonalne koni.” – komentuje wyniki dr Paolo Baragli.
Pilotażowe badania mają być wstępem do badań nad interakcją emocjonalną między różnymi gatunkami. Prościej mówiąc jak wpływają emocje np. człowieka na konia. Mają one na celu poprawić szkolenie „problematycznych koni”, ale także poprawić codzienność relacji z końmi w rekreacji czy sporcie.
„Jakość i czas samego kontaktu ma wpływ na relacje między różnymi gatunkami. Wstępne badania nie pozwalają na określenie trendu, jednak wynik pozwolił na to, aby rozważyć szersze badania. Autonomiczne układy nerwowe mogą mieć na siebie wpływ, co buduje specyficzna więź. Jednak póki co nie możemy wykluczyć innych przyczyn, jak choćby zwykły przypadek ” – dodają naukowcy.
Zagadka nie została rozwiązana, jednak badacze wykazują chęć rozwinięcia podjętego tematu. Plan i metodologia badań już jest wstępnie opracowane. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Pizie czekają na granty i fundusze, aby móc kontynuować prace.
Źródło: “Quantitative heartbeat coupling measures in human-horse interaction”, [w:] Proceedings of the IEEE 38th Annual International Conference of the Engineering in Medicine and Biology Society; Małgorzata Zbierska