Podczas zmiany pór roku warto zastanowić się nad potrzebami żywieniowymi naszych koni. Należy też zwrócić uwagę na zmiany w dostępnym pożywieniu dla koni, które pasą się na pastwiskach. Wiosna niestety oznacza wzrost ryzyka zachorowania m.in. na ochwat czy też zaburzenia wydzielania insuliny u wszystkich koni, które spędzają sporo czasu na pastwisku. Co kryje w sobie wiosenna trawa i o czym warto pamiętać?
Wiosenna trawa na pastwisku – na co uważać?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na istotę węglowodanów niestrukturalnych (NSC – poziom cukru i skrobi w paszach i ziarnach), jako składnika trawy. Naukowcy twierdzą, że nadmiar NSC w diecie koni może skutkować u tych zwierząt kolką lub ochwatem. Dlatego w trakcie końskiego powrotu na pastwisko po zimie warto zwrócić uwagę na to, jakie stężenie NSC znajduje się w świeżej trawie.
Badania dowiodły, że największe stężenie NSC jest we wczesnowiosennej trawie. Jeśli koń spędza cały dzień na pastwisku i pobiera bardzo dużo wiosennej trawy, warto rozważyć założenie mu specjalnego kagańca, który może zmniejszyć ilość spożywanej trawy nawet o 80%.
Dobrze też wiedzieć, że najniższe stężenie węglowodanów niestrukturalnych w ciągu dnia jest w porze wieczornej i w nocy. Najwyższe natomiast w połowie dnia – jest to ważna informacja , która na pewno pomoże przy planowaniu tego, jak długo i kiedy nasz koń ma przebywać wiosną na pastwisku.
Badania wskazują także, że wraz ze wzrostem trawy liczba NSC spada na rzecz rozwoju włókna. Proces ten trwa kilka tygodni. Zależy on oczywiście od różnych czynników takich jak zarządzanie pastwiskiem, gatunku rośliny, pogody czy położenia geograficznego. Oznacza to, że wraz z rozwojem roślin i upływem wiosny można stopniowo zwiększać ilość czasu, który koń spędza na pastwisku.
W przypadku koni narażonych na ochwat, insulinooporność czy inne problemy metaboliczne należy ograniczyć przebywanie na wczesnowiosennym pastwisku. Ponadto, jeśli koń zaczyna na wiosnę gwałtownie przybierać na wadze, dobrze jest skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą żywienia, aby przeanalizować dietę wierzchowca i podjąć odpowiednie decyzje.
Co warto zapamiętać?
W trackie zmiany pór roku świeża trawa będzie bogatym źródłem węglowodanów niestrukturalnych, które w dużej ilości mogą mieć niekorzystny wpływ na stan końskiego zdrowia. Właściwe zarządzanie frekwencją na pastwisku i monitorowanie kondycji ciała konia pomoże w uchronieniu go przed negatywnymi skutkami nadmiaru wiosennej trawy. Nie można zapominać, że sprawy żywienia są istotne dla dobrostanu podopiecznego i wszelkie wątpliwości warto konsultować ze specjalistami.
Tekst: Małgorzata Zbierska