Wiele koni dziś posiada własną całkiem pokaźną garderobę. Derki zimowe, przejściowe, przeciwdeszczowe, siatkowe… Te derki pomagają naszym koniom w utrzymaniu ciepła, chronią przed deszczem, wiatrem, owadami, jednak nie jest pewne jaki mają wpływ na pozostałe aspekty jak np. witamina D. Konie potrzebują słońca aby móc syntetyzować witaminy, które są ważne dla zdrowia kości. Czy w takim razie derka wpływa na możliwość jej produkcji? Witamina D i derkowanie – czy konie derkowane konie dostarczają jej wystarczająco?
Witamina D i derkowanie
Grupa badawcza z Nowej Zelandii postanowiła to sprawdzić. Dr Sara Azarpeykan pracująca na Massey University wraz ze współpracownikami ogłosili wyniki badań na American College of Veterinary Internal Medicine Forum w 2015 roku w Indianapolis w stanie Indiana.
Witamina D jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania końskiego organizmu. Pomaga utrzymać odpowiednie stężenie wapnia w osoczu i sprzyja absorpcji wapnia i fosforu w jelitach. Pomaga mobilizować składowany wapń i ma bezpośredni wpływ na mineralizację kości.
Naukowcy wykazali, że w paszach suszonych na słońcu znajdują się spore ilości witaminy D. Dlatego konie, które spożywają dobrej jakości siano i przebywają chociaż jakiś czas na otwartej przestrzeni dostarczają do organizmu odpowiednią dawkę tej witaminy. „Jednak metabolizm witaminy D i czynniki na nią wpływające są słabo poznane.”- mówiła Azarpeykan. Tłumaczyła także, że na zdolności syntezy witaminy D3 u ludzi mogą mieć wpływ takie czynniki jak: pigmentacja skóry i włosów, pora roku, szerokość geograficzna, rodzaj odzieży i ilość ekspozycji na promienie słoneczne.
Wiele koni w Nowej Zelandii spędza czas na zewnątrz w derkach. Badacze chcieli określić czy te konie mają niższe stężenie surowicy krwi (w celu stwierdzenia odpowiedniej ilości witaminy D) od koni niederkowanych.
Badania w Nowej Zelandii
Badacze wybrali 21 dorosłych koni, z czego pięć z nich było derkowanych z kapturem na szyję. Wszystkie konie były pastwiskowane. Naukowcy zbierali i oceniali próbki krwi oraz spożywanego przez zwierzęta siana przez 13 miesięcy. Szczególnie skupili się na badaniu 25-hydroksywitaminy D2 i D3 i 1,25-dihydroksywitaminy D, które tworzą witaminę D w surowicy.
- Forma 25-hydroksywitamin D2 była najliczniej wykryta
- W żadnej próbce nie wykryto 25-hydroksywitaminy D3
- Nie stwierdzono różnic w stężeniu 25β2 i 1,25 hydroksywitaminy D2 w surowicy pomiędzy końmi derkowanymi i niederkowanymi
- Pokarm na pastwisku miał wysoką zawartość witaminy D
- 25-hydroksywitamina D2 i stężenie witaminy D w paszy miało bezpośredni związek z ilością światła słonecznego każdego miesiąca
„Badania te wykazują, że derkowanie dorosłych koni nie wpływa na ich zdolność syntezy witaminy D w przypadku, kiedy przebywają one dużo czasu na pastwisku lub padoku i pasza jest wysokiej jakości.”- komentuje prowadząca badania.
Zauważyła również, że wyniki wskazują iż witamina nie wydaje się być syntetyzowana w skórze koni, a pobierana bezpośrednio z pokarmu, dlatego należy zwrócić szczególnie uwagę, aby koniom podawać dobrej jakości pasze. Ważnym elementem jest także ilość nasłonecznienia w danym roku.
Źródło : https://www.massey.ac.nz/massey/learning/departments/centres-research/equine-research-centre/projects/vitamin-d-and-calcium-metabolism-in-horses-in-new-zealand.cfm