Wzajemny wpływ człowieka i konia jest niepodważalny. Może Ci, którzy dziś nie obcują na co dzień z tymi zwierzętami mogliby mieć wątpliwości, jednak patrząc na odleglejsze czasy konie były nieodłącznym towarzyszem człowieka. Dopiero okres rewolucji przemysłowej to zmienił!
Sześć przykładów jaki był i jest wzajemny wpływ człowieka i konia:
- Są ich setki!
Człowiek na konia, jako gatunek wpłynął przede wszystkim kreując nowe rasy, których charakterystyka była zależna od jego potrzeb. Wykreowaliśmy konie mniejsze, większe, silniejsze, szybsze, bardziej odporne na różne warunki, nawet specjalnie przeznaczone do danych dyscyplin sportowych.
- Jednak nie takie płochliwe… a nawet waleczne!
Wykorzystanie koni w życiu codziennym przez człowieka miało wpływ na to jak wyglądał transport, handel, rozrywka, praca oraz niechwalebna wojna i sposoby walki. Konie udomowione zostały już ok. 5,5 tys. lat temu. W walce konie wystąpiły już 3 tys. lat temu, dając znaczną przewagę ich posiadaczom! Zamienione na maszyny zostały dopiero w XX wieku, a do tego czasu stanowiły najlepsze jednostki.
- Ciężko pracujące zwierzęta.
W pracach codziennych koń był bardzo pożyteczny dzięki dużej sile jaką posiada. Wykorzystywany był przy wycince lasów, uprawianiu ziemi, spławianiu drewna, napędzaniu młynów, dźwigów, transporcie towarów, a nawet pod ziemią w kopalniach. Do tego ostatniego celu specjalnie zostały wyhodowane kucyki szetlandzkie! Do nich człowiek dostosował mechanizmy, tak aby najefektywniej wykorzystywać ich pracę.
- Prestiż.
Konie wierzchowe zazwyczaj były symbolem luksusu, nawet dawniej niewielu mogło sobie pozwolić na ich posiadanie. Konie zawsze były wartościowe, były oznaką siły i statusu społecznego. Tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na posiadanie własnej stajni i całego zespołu ludzi, którzy się nimi zajmowali. Warto zaznaczyć, że wśród wielkich posiadłości ziemskich stajnia zawsze była umieszczona najbliżej domu właściciela, aby ten mógł zawsze pilnować swoich najbardziej wartościowych zwierząt! Tak, jakby dziś posiadać garaż pełen Ferrari i Mercedesów.
- Szybko, jedziemy!
Dawniej nie było szybszej metody transportu niż na końskim grzbiecie. Zaletą była możliwość szybkiego przemieszczania się na duże odległości. Koń mógł podjadać w trakcie przerwy i kontynuować wędrówkę. Wierzchowce niosąc ludzi w różne regiony pomagały zmieniać historię…
- Sportowcy.
Obecnie konie i człowiek największy wpływ mają na siebie w sporcie i rekreacji. Nie tylko współcześnie występują w roli atletów, wyścigi rydwanów miały przecież miejsce w starożytności. Jest wiele różnych (także zadziwiających) dziedzin sportowych, w których konie grają kluczową rolę!
Współcześnie konie nie są potrzebne ludziom w transporcie (cwanie to obmyśliły i teraz to my wozimy je), nie pracują na roli, w kopalniach, czy podczas bitew. Niemniej więź z tymi zwierzętami (których na świecie jest ponad 58 milionów) i człowiekiem nie skończyła się (i na pewno nie skończy), są nadal naszymi niezastąpionymi towarzyszami i przyjaciółmi!