Wszystkie źrebaki pochodziły z jednego z czterech gospodarstw holenderskich. Naukowcy byli w stanie uzyskać próbki od matek i innych członków stada, aby ocenić poziom selenu i witaminy E u wszystkich osobników. Co więcej, przez trzy kolejne miesiące po pierwszych badaniach, matki i pozostałe konie w stadzie otrzymywały codziennie doustny suplement selenu i witaminy E.
Wśród odkryć zespołu badawczego najważniejszymi były:
- Geograficzna ocena czterech gospodarstw wskazała, że wszystkie źrebaki znajdowali się na obszarach, o których wiadomo, że charakteryzuje je niedobór selenu.
- Po trzech miesiącach suplementacji selenem i witaminą E poziom peroksydazy glutationowej (antyoksydazy zawierającej selen stosowany jako wskaźnik poziomu selenu) poprawił się u klaczy, źrebiąt i innych koni na pastwisku w jednym z dwóch monitorowanych gospodarstw
- W drugim zaobserwowanym obiekcie ponad połowa klaczy nadal wykazywała niedobór selenu (7/10) i witaminy E (6/10) pomimo trzymiesięcznej suplementacji. Konie te miały historię chorób wątroby z powodu zatrucia przez krostawkę.