Lotna zmiana nogi – to element, który potrafi przysporzyć problemów zarówno zawodnikom ujeżdżenia, jak i skoczkom. W przeciwieństwie do kontrgalopu i zwykłej zmiany, w tym przypadku liczą się przede wszystkim zdolności konia do tego elementu. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu i dużej dawce cierpliwości i spokoju każdemu uda się nauczyć każdego konia tego elementu. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, gdy wprowadzamy lotną zmianę nogi!
O ile w przypadku kontrgalopu czy zwykłej zmiany nogi liczą się przede wszystkim umiejętności i zdolności jeźdźca, o tyle w przypadku kontrgalopu równie ważne będą zdolności konia. Dlatego, na przykład, podczas selekcji koni rasy KWPN do dyscypliny ujeżdżenia sprawdza się luzem biegającego 3-letniego kandydata na konia GP na ósemce w galopie. Obserwatorzy zwracają uwagę, czy płynnie, z łatwością i równomiernie potrafi zrobić lotną zmianę nogi przy zmianie kierunku.
Wprowadzamy lotną zmianę nogi
Zdarza się, że konie uczą się lotnej zmiany nogi błyskawicznie. Niestety bywa też, że konie, które nie mają problemów z opanowaniem innych elementów, w tym przypadku nie radzą sobie dobrze. Tym bardziej istotne w nauce tego elementu jest dobre wyczucie w treningu. Czasem nie warto czekać z rozpoczęciem nauki lotnych zmian nogi. Zdarza się, że młody koń łatwo zmienia nogę wraz ze zmianą kierunku w galopie na przekątnej. Nie oduczajmy go tego elementu, ale dbajmy, aby koń robił zmianę poprawnie, nie spóźniał zadem i nie uciekał.
Doświadczenie jeźdźca
Gdy wprowadzamy lotną zmianę nogi do treningu, doświadczenie jeźdźca jest bardzo ważne. Lotna zmiana nogi trwa wyjątkowo krótko i najważniejszą rzeczą jest precyzyjne zadziałanie pomocami. Niestety, żaden trener nie pokaże wam, w którym ułamku sekundy należy zadziałać pomocami. Dlaczego? Bo gdy skończy mówić, dawno ten moment minie. Dużą wartością będzie, gdy początkujący jeździec siądzie na konia, który dobrze robi lotną zmianę nogi, i skorzysta z doświadczenia wierzchowca. Tego nie da się opowiedzieć – to trzeba poczuć.
W nauce lotnej zmiany nogi bardzo przyda się opanowanie wcześniej kontrgalopu i zwykłej zmiany nogi. Tak jak większość ćwiczeń, także zmiany nogi możemy podzielić na kilka etapów przygotowujących do poprawnego wykonania.
Ćwiczenia wprowadzające lotną zmianę nogi
Jadąc kontrgalopem, poproś swojego konia o zmianę ustawienia i skieruj jego głowę oraz szyję do wewnątrz. Bardzo dbaj o to, żeby dosiadem i ułożeniem łydek pilnować kontrgalopu. Będzie to potrzebne, żeby z łatwością przed zmianą nóg w galopie przestawić konia na nową stronę galopu.
Kolejnym bardzo dobrym ćwiczeniem przygotowującym do zmiany nogi są zwykłe zmiany nóg – ale z bardzo krótkim odcinkiem stępa. Takie precyzyjne przejścia do stępa i natychmiastowe zagalopowanie zmuszają konia do bardzo mocnego zaangażowania zadu.
Należy pamiętać, aby gdy wprowadzamy lotną zmianę nogi nie zaniedbywać prawidłowego kontrgalopu. Często zdarza się, że koń, który nauczył się lotnej zmiany, chwali się nią i najchętniej robiłby ją co chwilę. Wówczas należy cierpliwie pokazywać mu, że tym razem prosimy go o kontrgalop, a nie o przejęcie inicjatywy i zmianę nogi. Nigdy nie wolno karcić konia za zrobienie samowolnej lotnej zmiany!
Bardzo pomocne jest, aby przy nauce zmian nogi ktoś o wyrobionym oku informował na bieżąco, czy koń zrobił czystą, nie spóźnioną zmianę. Szczególnie na początku nauki, gdy koń z reguły przyspiesza i bardzo szybko następuje przeskok fuli. Natychmiastowa korekta i nieutrwalanie błędów ma kluczowe znaczenie w nauce.
Tekst: Dorota Urbańska, zawodniczka i trenerka ujeżdżenia, autorka bloga www.dorotaurbanska.pl