Przeprowadźmy również ćwiczenia przygotowawcze
Jeśli nasz koń wchodzi już do przyczepy i czeka spokojnie, możemy przejść do etapu wchodzenia ze ścianką działową i zamykania przyczepy. Jeżeli mamy młodego konia lub takiego, który mało podróżował, wskazane jest, aby pierwsza podróż odbyła się z drugim koniem, najlepiej takim, który chętnie wchodzi do przyczepy i spokojnie w niej stoi. Klacz ze źrebakiem należy przewozić bez ścianki działowej. Źrebak jedzie wówczas luzem. W tym wypadku kierujący musi zachować wyjątkową ostrożność podczas jazdy.
Młode konie możemy uczyć w towarzystwie starszego i doświadczonego zwierzęcia, musi to być jednak bardzo tolerancyjny koń, który nie wykazuje oznak agresji i zniecierpliwienia. Wprowadzam wtedy dwa konie równocześnie z zachowaniem wszystkich w/w zasad z tym, że nowicjusz jest nieco z tyłu obok starszego kolegi. Ściankę działową montuję dopiero wtedy, gdy konie bez problemu wchodzą i wychodzą. Oczywiście wskazana jest pomoc drugiej osoby. Jeżeli mamy małe doświadczenie, poćwiczmy sami dla siebie wprowadzanie i wyprowadzanie ze starszym koniem, który chętnie wchodzi do przyczepy, korzystając z pomocy osoby doświadczonej. Zasłanianie oczu koniom np. starym kocem zdezorientuje konia i może nam się uda w niektórych przypadkach konia załadować, ale jest to niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i dla zwierzęcia. Koń może przycisnąć lub stratować prowadzącego, spaść z trapu, uderzyć w ściankę działową lub głową w dach, a na pewno niczego się nie nauczy.
Podsumowując
W artykule starałem się opisać podstawowe zasady wprowadzania. Techniki te można rozwinąć i np. odsyłać konia do przyczepy pozostając na zewnątrz, lub idąc krok dalej dwa konie równocześnie itp.
Na koniec wspomnę że stan techniczny pojazdu musi być nienaganny, na czas jazdy powinniśmy zapewnić koniom; wentylację, siano w siatce, a kierujący powinien znać zasady przewożenia zwierząt.
Tekst: Andrzej Sitek