Jak przebiega leczenie?
Terapię dobiera się indywidualnie w zależności od stopnia owrzodzenia. Leczenie trwa zwykle 4-6 tygodni, polega na podawaniu leków, a także na wprowadzeniu odpowiedniej diety. Bardzo ważne są regularne posiłki. Należy zapewnić zwierzęciu stały dostęp do siana, pasze treściwą należy podzielić na jak najmniejsze porcje i podawać 3-5 razy dziennie. Wskazane jest częste podawanie meszu z siemieniem lnianym. Dobrą paszą jest także sieczka ze słomy. Należy unikać wysoko skoncentrowanych pasz, granulatów, owsa, a także jabłek, dopuszczalne są jedynie małe ilości marchwi. Wypuszczanie na pastwisko jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż zapewnia stały dostęp do pożywienia oraz niweluje stres.
W czasie leczenia koń nie powinien trenować i jeździć na zawody. W przypadku niewielkich owrzodzeń dopuszczalna jest lekka praca bez zebrania.
Zwykle w chorobie wrzodowej stosuje się leki z grupyinhibitorów pompy protonowej – omeprazol lub/i antagonistów receptorów histaminowych np. ranitydynę. Leki te najczęściej podawane są doustnie przez minimum 4 tygodnie. Dodatkowo stosuje się leki osłaniające takie jak sukralfat oraz zobojętniające jak wodorotlenek glinu/magnezu. Leczenie należy zakończyć kontrolą gastroskopową.
Jak zapobiec nawrotom?
W celu zapobiegania nawrotom choroby bardzo ważne jest zwracanie uwagi na odpowiednią dietę konia, zwłaszcza na zapewnienie stałego dostępu do dobrej jakości siana. Niestety niektóre konie mają tendencję do wrzodów żołądka, dotyczy do zwłaszcza zwierząt nerwowych, a także użytkowanych sportowo.