Co jeszcze mogą oznaczać opisane objawy?
Objawy, które opisujesz, mogą świadczyć nie tylko o wrzodach, ale także o innych chorobach. Konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania klinicznego oraz pobranie krwi i wykonanie morfologii z rozmazem a także badania biochemicznego ze szczególnym uwzględnieniem parametrów związanych z funkcjonowaniem wątroby i nerek. Nawracające objawy kolkowe mogą być spowodowane pasożytami jelitowymi, dlatego warto byłoby zbadać kał. Pasożyty jelitowe są w środowisku koni tak powszechne, że nawet zwierzęta odrobaczane regularnie mogą je mieć. Dlatego konie które mają tendencje do kolek należy odrobaczać częściej – co 3 miesiące.
Kolejną potencjalną przyczyną opisanych objawów może być też zapiaszczenie jelit. Zalegający w przewodzie pokarmowym piasek może doprowadzić nawet do skrętu jelit (najczęściej okrężnicy). Niektóre konie wykazują tendencję do zapiaszczeń ze względu na łapczywe jedzenie. Problem ten najczęściej zdarza się w stajniach przy których brak dobrych pastwisk lub są tylko piaszczyste padoki. Piasek może się także znajdować w złej jakości siane lub w owsie. W przypadku znalezienia nadmiaru piasku w kale należy przeprowadzić kuracje odpiaszczającą, stosując specjalne preparaty dostępne na rynku. Aby zapobiegać gromadzeniu się piasku w jelitach, a także zwiększyć usuwanie piasku u zwierząt zapiaszczonych powinno się zapewnić stały dostęp do siana. Siano powinno być podawane koniom na padokach, aby nie wyskubywały resztek trawy.
Częste objawy morzyskowe o lekkim nasileniu mogą być także spowodowane zatkaniem jelita ślepego, dlatego ważne jest przeprowadzenie badania rektalnego podczas epizodu kolki. Nawracające zatkanie jelita ślepego, jest bardzo niebezpieczne gdyż może doprowadzić do jego pęknięcia.
Niektóre konie w wyniku wcześniejszych chorób zlokalizowanych w obrębie jamy brzusznej, mogą mieć zrosty, które predysponują do kolek. Nawracające objawy kolkowe mogą być także spowodowane guzami nowotworowymi na terenie jamy brzusznej, wgłobieniami jelit itd.
Częste objawy kolkowe muszą mieć jakieś źródło, dlatego gastroskopia jest bardzo wskazana. Jeżeli choroba wrzodowa się nie potwierdzi, należy szukać innej przyczyny.
Tekst: Lek. wet. Patrycja Kaniewski