Umiejętność znalezienia prawidłowego punktu odbicia przed przeszkodą jest warunkiem właściwego pokonania parkuru. Żeby ją osiągnąć, warto wykorzystać w treningu pomoc, jaką jest wskazówka do skoku.
Wskazówka do skoku – co i jak?
Samodzielnego znajdowania dobrego punktu odbicia można nauczyć się tylko wtedy, kiedy jeździec zna wykrok swojego konia i potrafi go regulować (zwiększać lub zmniejszać foulee). Oczywiście, niezbędnym elementem jest także rytm przejazdu – dopasowanie tego do pary koń-jeździec to zazwyczaj rola trenera. Jak więc pracować nad prawidłowym odbiciem? Czymś, co może pomóc w rozwijaniu tej umiejętności zarówno koniowi, jak i jeźdźcowi jest tzw. wskazówka.
Wskazówka to jeden ze sposobów na to, aby nakierować konia na odbicie się w prawidłowym miejscu. Taka pomoc – czyli drążek położony przed przeszkodą – stosowana jest często na rozprężalniach i w treningu jeźdźców, i to nie tylko tych niedoświadczonych. Wskazówka pomaga zarówno koniowi, jak i jeźdźcowi prawidłowo dojechać do przeszkody. Jeździec ma ułatwione zadanie oceny odległości i pozwala mu to dokładniej zaplanować swoje działania, co ma oczywisty wpływ na jakość przejazdu. Z kolei koń staje się uważniejszy i uczy się kontrolować punkt swojego odbicia – także dzięki temu, że jest lepiej prowadzony. Wskazówka sprawia też, że możliwe jest uzyskanie odpowiedniej paraboli lotu.
Przykład odsunięcia wskazówki od przeszkody na naskok to 2,80 cm-3 metry. Jak wykonać ćwiczenie z takim pomocniczym drążkiem? Zadaniem zawodnika jest w tym wypadku najazd z galopu, a celem prawidłowe odbicie konia do wysuniętego drążka. Środkiem ostatniej foulee przed odbiciem na przeszkodę ma być właśnie wskazówka.
ADM