Od wczoraj, 19 lutego, trwają wstępy w Skaryszewie 2018. Targi te budzą kontrowersje od lat, jednak burmistrz Skaryszewa mówi jasno: “Nie chcemy tu handlu końmi na rzeź” i podejmuje współpracę z fundacją Centaurus. Czy widać efekty?
Trwają Wstępy w Skaryszewie 2018
Jak po pierwszym dniu jarmarku konnego w Skaryszewie informuje fundacja Centaurus, wdrażane są nowe zasady obowiązujące na skaryszewskich Wstępach. Są to m.in.: ograniczenie wagi samochodów przyjeżdżających na targi i opuszczających je, otwarcie terenu jarmarku dopiero o 5 rano, zakaz wyprowadzania koni z terenu targowiska, a także wymagania dotyczące świadectwa zdrowia konia.
Przepisy te mają utrudnić sprzedaż koni na mięso. Władze Skaryszewa zaznaczają, że handlarze końmi na rzeź nie są na Wstępy zapraszani. Nie ma jednak regulacji prawnej, która umożliwiłaby 100-procentową kontrolę tego, kto, w jakich celach i dokąd konia na targu sprzedaje.
Podczas tegorocznej edycji Wstępów nowe regulacje zaowocowały już tym, że w wyniku kontroli nie wpuszczono około 70 aut przewożących w sumie 140 koni. Najczęstszą przyczyną odmowy był brak oświadczenia weterynaryjnego, a także, choć znacznie rzadziej, zły stan techniczny pojazdów oraz ciężar przekraczający dopuszczalną masę całkowitą 7,5 ton.
Ostatecznie, prawo wstępu na teren targu przyznano 264 koniom, co jest wynikiem identycznym z tym z pierwszego dnia ubiegłorocznych Wstępów.
Czy jest zmiana?
Organizatorzy wskazują jednak, że pierwszy dzień pokazał także kierunki dalszych zmian. Do najważniejszych należeć będą: jeszcze dokładniejsze uszczelnienie terenu jarmarku i terenów pobliskich przed pokątnym handlem końmi, zadbanie o dalszą edukację wystawców i odwiedzających w zakresie dbania o zwierzęta, a także wprowadzenie większej kontroli nad spożywaniem alkoholu na terenie imprezy.
Pomimo planowanych zmian i wprowadzania nowych zasad liczne organizacje prozwierzęce wciąż biją na alarm. Według relacji Fundacji Pegasus “łamanie regulaminu jest nagminne, a większość to konie typowo mięsne” (cyt. za postem na fanpage’u Fundacji Pegasus). Z kolei Fundacja Zwierzęca Polana zwraca uwagę na awantury i pijaństwo oraz wbrew swoim wcześniejszym postanowieniom rozpoczyna zbiórkę pieniędzy na wykupienie koni.
Sama Fundacja Centaurus, najbardziej zaangażowana w zmianę zasad skaryszewskich targów konnych, przyznaje także, że pomimo kontroli na Wstępy wwieziono konia, który absolutnie nie powinien na nie trafić. Chodzi o zaniedbanego i wykupionego przez fundację Olbrzyma.
Dzisiaj drugi i ostatni dzień skaryszewskich wstępów. Poza Fundacją Centaurus nad przestrzeganiem nowych zasad czuwają także Stowarzyszenie Benek, Przystań Ocalenie, Raj dla Skrzywdzonych Koni oraz Molosy Adopcje.
Tekst: informacja prasowa, Magdalena Pertkiewicz