Trawers i ciąg to trudne ćwiczenia i ich nauka nie zawsze przychodzi łatwo. Prezentujemy porady, które sprawią, że wykonanie ciągu i trawersu będzie sprawiało mniejszy problem!
Trawers, inaczej zad do wewnątrz, można wykonywać w stępie, kłusie oraz galopie. Można spotkać się z opinią, że trawers dedykowany jest pracy w galopie, bo wzmacnia zewnętrzną zadnią nogę, a łopatka do wewnątrz przyniesie więcej pożytku pracy w kłusie, ponieważ aktywizuje wewnętrzną tylną nogę.
Niektóre konie mają większą łatwość do wykonywania łopatki, inne do pracy w trawersie. Zdarzało się również, że źle dopasowane siodła (szczególnie, gdy siodło było za wąskie w ławkach) powodowało, że koń buntował się, nie chciał robić trawersów albo ciągów. Zdarzało się, że był to jedyny element podczas pracy gdzie koń pokazywał, że coś mu się nie podoba. Dopiero pomoc specjalisty zajmującego się pasowaniem siodeł pomogła w usunięciu oporów konia.
Warto też wspomnieć, że budowa konia może znacznie ułatwić lub też utrudnić wykonywanie chodów bocznych. Konie, które wpisują się w prostokąt (czyli ich budowa jest w tak zwanych długich liniach) mają większą łatwość do gięć bocznych czyli między innymi ciągów. Koniom krótkim, wpisanych się w kwadrat, zgięcia przychodzą trudniej. Tym drugim z reguły, musimy poświęcić więcej czasu na ich gimnastykę boczną.
Wykonanie ciągu i trawersu
- Ciąg wprowadzaj do treningu dopiero wtedy, gdy wykonanie łopatką do wewnątrz, ustępowanie od łydki i trawers przychodzą Tobie i Twojemu koniowi bez problemu;
- Wszystkie chody boczne wykonuj początkowo na krótkich odcinkach;
- Po każdym chodzie bocznym należy zawsze wyraźnie pojechać konia do przodu;
- Przed wejściem w trawers/ ciąg skróć wewnętrzną wodzę;
- Rozpoczynaj ciąg dopiero, gdy zobaczysz między uszami konia punkt zakończenia ruchu;
- Uważaj, aby nie cofać zanadto zewnętrznej łydki. Wystarczy 10 cm różnicy w ułożeniu łydki, a koń będzie to czuł;
- Dbaj o prostą sylwetkę w siodle. Nie przechylaj tułowia w żadną stronę. To koń ma się zgiąć w żebrach, nie Ty;
- Wewnętrzna łydka jest bardzo ważna w trawersie/ ciagu. Ona odpowiada za zgięcie i aktywność konia;
- Myśl, aby ciąg był bardziej „do przodu”, a dopiero potem „ do boku”. W miarę wygimnastykowania konia (utrzyma obszerność) będziesz mógł poprosić go bardziej „w bok”.
- Nie zapominajcie, że pochwała motywuje najlepiej konia aby wykonywał ćwiczenia coraz lepiej.
Tekst: Dorota Urbańska, trenerka i zawodniczka ujeżdżenia, autorka bloga www.dorotaurbanska.pl