Wysłodki buraczane a cukier – jak to naprawdę wygląda? Często wykorzystywane są w żywieniu koni starszych lub z niedowagą, a wielu osobom mogą kojarzyć się z dużą zawartością cukru. Dlatego zaskakującym będzie fakt, że w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Jak to możliwe?
Wysłodki buraczane a cukier
Wysłodki buraczane powszechnie znane koniarzom są produktem ubocznym, który powstaje podczas procesu powstawania białego cukru spożywczego z buraków cukrowych.
Burak cukrowy jest rośliną okopową o dużym stężeniu sacharozy 18-19,5%, która zostaje przetworzona na cukier biały. Taki burak ma postać korzenia o kształcie stożka i waży przeciętnie około 0,5-1 kg. Składa się w 75% z wody i w 25% z suchej masy, w której skład wchodzą: ok. 17-20% cukru, ok. 5% miąższu i ok. 0,5% popiołu. Polska zalicza się do jednego z największych producentów tego surowca na świecie, produkując rocznie 11,5 miliona(!) ton.
Należy jednak pamiętać o ważnej różnicy! Nie żywimy koni burakiem cukrowym, a produktem ubocznym powstającym przy produkcji cukru spożywczego. Ta produkcja sprawia, że wysłodki mają niską zawartość cukru. Wysłodki są źródłem dobrego materiału włóknistego, który konie trawią w jelitach. Są często wykorzystywane w paszach zwierząt gospodarskich, a w przypadku koni także w paszach komercyjnych.
Cukry takie jak skrobia i sacharoza wchłaniane są z jelita cienkiego, powodując wzrost poziomu glukozy we krwi i kolejno zwiększając krążenie insuliny. Dla koni z problemami trawiennymi jak: insulinoodporność, zespół metaboliczny, miopatia ze spichrzaniem polisacharydów (PSSM) duży skok glukozy we krwi może mieć poważne konsekwencje, dlatego wskazane jest utrzymanie u nich niskiego poziomu cukru we krwi.