Indeks glikemiczny u koni
Indeks glikemiczny to system stosowany do określania i porównania źródeł węglowodanów oraz ich potencjalnego wpływu na poziom glukozy we krwi. W przypadku opracowywania indeksu dla ludzi punktem wyjścia do porównań jest biały pszenny chleb.
W przypadku koni jest to pełne ziarno owsa – ze względu na to, że skrobia owsiana jest łatwiej strawna niż skrobia w innych ziarnach (takich jak jęczmień i kukurydza). Owies ma wartość indeksu glikemicznego wynoszącą 100. Oznacza to, że jeśli jakiś składnik paszowy po spożyciu skutkuje wyższym poziomem glukozy we krwi, będzie miał on wyższy indeks glikemiczny niż pełne ziarno owsa – i odwrotnie.
Badania na koniach wykazały, że stężenie glukozy w osoczu osiąga najwyższą wartość od 90 do 120 minut po posiłku, w zależności od składników. Podczas gdy produkty takie jak tradycyjna słodka pasza i owies mają wysokie wartości indeksu glikemicznego, wysłodki buraków cukrowych mają wskaźnik glikemiczny na poziomie 34.
Trzeba jednak pamiętać, że komercyjne wysłodki często mają dodatek melasy. Ma ona za zadanie podnieść ich wartości smakowe i zmniejszyć zawartość popiołu. Ten dodatek podniesie jednak znacząco wartość indeksu glikemicznego.
Gotowa mieszanka wysłodków i melasy ma indeks na poziomie mniej więcej 70. Jeśli więc chce się unikać dodatkowego źródła cukru w diecie swojego konia, trzeba przypilnować, aby wysłodki, które się kupuje nie miały dodatku melasy. Innym rozwiązaniem jest przepłukanie ich, przed głównym namoczeniem i późniejszym podaniem. Cukier jest rozpuszczalny w wodzie, więc dzięki temu zmniejszy się odrobinę wartość indeksu glikemicznego.
Tekst: Małgorzata Zbierska