Badanie krwi jest jednym z podstawowych i najprostszych badań, pozwalających lekarzowi weterynarii ocenić stan zdrowia zwierzęcia. Zmiany w składzie czy obrazie krwi mogą być pierwszym wskaźnikiem choroby zwierzęcia. Dowiedz się, z czego składa się krew i czego możesz dowiedzieć się dzięki jej badaniu!
Kilka słów o krwi
Krew spełnia w organizmie wiele funkcji. Bierze udział w przenoszeniu tlenu z płuc do tkanek, dwutlenku węgla z tkanek do płuc, transporcie hormonów, a także substancji odżywczych, witamin, soli mineralnych z przewodu pokarmowego do poszczególnych tkanek, usuwa produkty przemiany materii, bierze udział w regulacji równowagi kwasowo-zasadowej oraz wodno-elektrolitowej organizmu, a także w utrzymaniu stałej temperatury ciała. Innymi słowy – pełni ogromnie ważną rolę w prawidłowym funkcojnowaniu organizmu.
Krew stanowi u koni średnio około 10% masy ciała. Zatem koń o masie ciała 450 kg ma około 45 litrów krwi. Skurcze serca wprawiają krew w ruch. Krew bogata w tlen jest koloru jasno czerwonego i płynie w tętnicach, a krew odtlenowana, zawierająca dwutlenek węgla, jest żywo czerwona, ciemniejsza i płynie żyłami.
Krew zawiera elementy morfotyczne, do których należą krwinki czerwone, krwinki białe oraz płytki krwi i osocze. Osocze to płynna cześć krwi, która zawiera wodę, białka, cukry, hormony, witaminy i związki mineralne. W osoczu są zawieszone elementy morfotyczne krwi.