Z czego składa się krew?
Erytrocyty – czerwone krwinki Powstają w szpiku kostnym i żyją około 100-120 dni. ich główną rolą jest przenoszenie tlenu z płuc do tkanek dzięki zawartej w nich hemoglobinie. Erytrocyty zawierają w swoich błonach komórkowych antygeny grupowe decydujące o grupie krwi. U koni opisuje się 7 grup krwi EAA, EAC, EAD, EAK, EAP, EAQ, EAU. Korzystnym efektem treningu jest wzrost liczby erytrocytów, a co za tym idzie wzrost wartości stężenia hemoglobiny oraz hematokrytu.
Leukocyty – krwinki białe są wytwarzane w śledzionie, biorą udział w obronie organizmu przed wirusami, bakteriami czy innymi czynnikami chorobotwórczymi. Wśród leukocytów mamy granulocyty( obojętnochłonne-neutrofile, kwasochłonne-eozynofile i zasadochłonne-bazofile) ,limfocyty, monocyty.
Granulocyty obojętnochłonne stanowią „pierwszą linie obrony” organizmu przed czynnikami chorobotwórczymi. Mówi się ,że „pożerają” drobnoustroje. Granulocyty kwasochłonne natomiast bronią organizm przed pasożytami .Maja również swój udział w rozwoju reakcji alergicznej. Granulocyty zasadochłonne wydzielają substancje regulujące czynności innych komórek w przebiegu zapalenia lub alergii.
Limfocyty z kolei niszczą czynniki chorobotwórcze, ale nie tak jak w przypadku granulocytów obojętnochłonnych od razu, natychmiast, tylko ta odpowiedź trwa dłużej i pozostawia „pamięć immunologiczną”. Dzięki temu kontakt z czynnikiem chorobotwórczym, który organizm dzięki limfocytom zna, jest szybsza. Wśród limfocytów wyróżniamy limfocyty B -wydzielają przeciwciała( immunoglobuliny) i limfocyty T , które zabijają zakażone komórki .
Monocyty to krwinki, które przechodzą z krwi do tkanek i tam noszą miano makrofagów. One to tam „pożerają” martwe komórki, bakterie. Trombocyty czyli płytki krwi to krwinki biorące udział w krzepnięciu krwi.
Krwinki krwi zawieszone są w osoczu. Z osocza krwi wykonuje się badanie biochemiczne krwi pozwalające miedzy innymi na ocena stanu mięśni, nerek i wątroby zwierzęcia.
Regularne badanie krwi konia pozwala na wczesne wykrycie wielu problemów zdrowotnych, potwierdzenie właściwości treningu czy ustawienie odpowiedniej diety. Oczywiście krew badamy zawsze w sytuacjach choroby zwierzęcia jako badanie pomocnicze czy przed przewidywanymi zabiegami weterynaryjnymi.
Tekst: lek. wet. Anna Małoszyc