Przyczyny i podatność na zadławienia
Kiedyś zwykło się uważać, że dławienie się to typowa przypadłość kucyków, które jedzą zbyt dużo i zbyt szybko, a potem ponoszą tego przykre konsekwencje. Rzeczywiście, koń, który je zbyt szybko i zbyt łapczywie może mieć tendencję do tego, żeby przełykać nie do końca pogryziony pokarm, który z kolei może utkwić w przełyku i spowodować zadławienie. W dodatku jeśli koń zbyt krótko przeżuwa pokarm, nie wytworzy odpowiednio dużo śliny, aby go nawilżyć, a suche fragmenty jedzenia są bardziej skłonne utkwić po drodze do żołądka.
Jednak nie można przyjmować, że szybkie jedzenie to jedyny czynnik, który powoduje dławienie. Przypadłość ta rzadko zdarza się koniom, które mają swobodny dostęp do trawy, jako że źdźbła są zazwyczaj miękkie, wilgotne i łatwe do przełknięcia. Zdecydowanie bardziej podatne na dławienie będą konie karmione paszą. Warto też regularnie kontrolować stan uzębienia konia, bo wszelkie problemy w tym zakresie będą powodowały trudności w przeżuwaniu. Wszelki ból i dyskomfort zniechęcą konia do dokładnego przeżucia pokarmu, niezależnie czy chodzi o zbyt ostre krawędzie zębów, przerwy między zębami, próchnicza czy bóle szczęki.
Zapewne domyślacie się już, że także starsze konie są bardziej podatne na dławienie, jako że ich zęby zazwyczaj są już w gorszym stanie i miewają problemy zwłaszcza z dłuższymi i twardszymi źdźbłami, na przykład siania.
Predyspozycje mogą też być związane z budową układu pokarmowego. Konie rasy fryzyjskiej na przykład mają tendencję do schorzenia zwanego „przełyk olbrzymi” (łac. Megaoesophagus – schorzenie polegające na osłabieniu mięśni przełyku i powiększaniu go, powodującym zaleganie pokarmu), co powoduje, że są też bardziej podatne na epizody dławienia się.
Przyczyny zadławienia koni
Mogą być różne, ale wszystkie sprowadzają się do tego, że w przełyku utkwiły fragmenty pokarmu. W niektórych przypadkach jest to wtórna konsekwencja poważniejszego schorzenia.
Wśród przyczyn zadławienia należy wymienić:
– źle przeżuty pokarm
– zbyt szybkie jedzenie
– problemy dentystyczne bądź neurologiczne
– połykanie dużych smakołyków (np. całych jabłek)
– ciała obce, które utkwiły w przełyku (fragmenty ściółki, gałązki, liście)
– choroby przełyku (powiększony przełyk, przetoki, nowotwory itp.)