Prawdopodobieństwo nawrotów zadławienia u konia
Warto zastanowić się, czemu doszło do zadławienia i jakie jest prawdopodobieństwo powtórzenia się ataku. Nawet jeśli problem rozwiązał się sam, dobrze jest porozmawiać z weterynarzem, który podpowie sposoby na uniknięcie nawrotów. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc zapobiec zadławieniom:
Jeśli koń zbyt szybko je
W tym przypadku musisz przede wszystkim znaleźć sposób na to, żeby spowolnić proces jedzenia. Jeśli koń jest karmiony w stadzie, sposobem może być karmienie na osobności – wtedy będzie miał więcej spokoju i będzie jadł mniej łapczywie, bez obawy, że inne konie odgonią go od pokarmu.
Pomóc może też podawanie mniejszych porcji jedzenia częściej, wkładanie do żłobu przedmiotów (jak lizawki czy specjalne piłki), które będzie musiał odsunąć, aby dostać się do jedzenia utrudniających dostanie się do jedzenia. Aby spowolnić proces jedzenia siana, możesz spróbować umieścić w sobie kilka (dwie lub nawet trzy) siatki na siano, powodując, że dziury będą mniejsze, koń nie będzie więc mógł na raz pobrać dużej ilości paszy.
Jeśli pokarm jest zbyt suchy
Spróbuj dojść do tego, jaki rodzaj paszy spowodował zator. Zazwyczaj przyczyną bywają suche pasze i granulaty. Możesz spróbować nawilżać ją lub mieszać ze specjalnymi dodatkami, dzięki którym całość będzie łatwiejsza do połykania. Dbaj też o regularne (co 6-12 miesięcy) przeglądy dentystyczne i weterynaryjne, ponieważ przyczyną dławienia się mogą być niedostatki produkcji śliny. Sprawdź też, czy koń ma swobodny dostęp do świeżej, czystej wody.
Regularnie przeglądaj pastwisko i boks swojego konia, aby upewnić się, że nie ma tam przedmiotów, które mogą dostać się do jego przełyku i tam utkwić. Smakołyki, takie jak jabłko czy burak, krój na niewielkie fragmenty i podawaj z ręki, aby mieć pewność, że koń dokładnie przeżuł i połknął jeden kawałek, zanim zabierze się za następny.
Ekspert: Anna Małoszyc