Zadławienie u koni to bardzo poważna sprawa. Może ono być spowodowane zbyt szybkim jedzeniem posiłku lub niedostatecznym rozdrobnieniem pożywienia przez konia. Narażone na nie są zwłaszcza konie bardzo łakome lub starsze, jednak może przydarzyć się każdemu zwierzęciu. Dlatego warto wiedzieć jak je rozpoznać i reagować. Bez udzielenia pierwszej pomocy i odpowiednio szybkiej interwencji może dojść do tragedii.
Zadławienie u koni – co robić?
Zadławienie ma szereg charakterystycznych objawów. Jednym z nich jest wybrzuszenie na końskiej szyi w okolicach przełyku. Zaniepokoić powinno nas także nienaturalnie intensywne ziewanie, wyginanie szyi a także wzmożony kaszel lub obfite ślinienie się. Mogą wystąpić także problemy z oddychaniem. Przy zadławieniu zdarza się także, że fragmentu treści pokarmowej są obecne w śluzie wypływającym z nosa. Niech nie zwiedzie nas, że koń wciąż próbuje pić lub jeść.
Jeżeli podejrzewamy, że nasz koń się dławi przede wszystkim należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Do czasu jego przyjazdu trzeba zadbać o to, by wierzchowiec niczego nie pił i nie jadł. Najlepiej postawić go w boksie bez ściółki, gdzie będzie czekać na lekarza. Bardzo ważne jest, by w miarę możliwości pilnować, by koń stał z głową tak nisko jak to możliwe. Do nakłonienia go do tego możesz użyć haltera lub kantara. Pozwoli zapobiec to sytuacji, w której pożywienie dostanie się do dróg oddechowych zwierzęcia.
Jeśli koń stawia opór nie szarp się z nim, gdyż może to pogorszyć jego stan. Postaraj się namierzyć miejsce, w którym zaklinował się pokarm. Jeżeli je znajdziesz delikatnie je rozmasuj – może to pomóc w pozbyciu się zalegającej treści pokarmowej. Nie rób tego jednak, kiedy koń wzbrania się przed dotykiem lub jest bardzo nerwowy.
Do przyjazdu lekarza postaraj się uspokoić konia i zapewnić mu maksymalny komfort. Jeżeli jednak zwierzę zacznie zachowywać się niebezpiecznie nie ryzykuj niepotrzebnie i nie zbliżaj się do niego.
By uniknąć zadławienia postaraj się, by koń miał stały dostęp do pożywienia. Wydzielaj mu także mniejsze porcje paszy treściwej. Jeśli często podajesz swojemu rumakowi jabłka podziel je na mniejsze cząstki, z kolei marchewki pokrój w słupki zamiast w talarki. Zadbaj także o odpowiednie namoczenie wysłodków buraczanych i w żadnym wypadku nie podawaj ich w formie suchej. Moczenie paszy jest szczególnie istotne w przypadku starszych koni. Nie zapominaj także o stałym dostępie do czystej i świeżej wody zarówno na padoku jak i w boksie. Ważne jest także regularne tarnikowanie końskich zębów.
Tekst: Judyta Ozimkowska